W sobotę 2 czerwca zmarł w Krakowie Stefan Jurczak, działacz opozycyjny z okresu PRL, współzałożyciel „Solidarności” w Hucie im. Lenina i Zakładach Przetwórstwa Hutniczego w Bochni. Był jednym z inicjatorów zaproszenia na I Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” ks. Józefa Tischnera. W wolnej Polsce przez dziesięć lat piastował stanowisko senatora, był też wicemarszałkiem Senatu RP. Zmarł w wieku 73 lat.

Stefan Jurczak urodził się 15 listopada 1938 roku w Krakowie. Absolwent technikum mechanicznego (technolog obróbki skrawaniem), pracował w zakładach mechanicznych w Tarnowie, a następnie od 1973 w Zakładzie Przetwórstwa Hutniczego w Bochni. W 1980 zaangażował się w budowanie struktur „Solidarności”, był jednym z liderów związku w Hucie im. Lenina i regionie małopolskim. Internowany w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, spędził ponad dwanaście miesięcy w obozach internowania, m.in. w  Iławie i Nowym Łupkowie. Po zwolnieniu nadal działał w podziemnych władzach NSZZ "Solidarność". W 1984 roku powtórnie aresztowany, spędził w więzieniu pół roku. W 1989 jako członek jednego z podzespołów uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Był przewodniczącym zarządu małopolskiego Komitetu Obywatelskiego. Od 1989 do 1995 roku przewodniczył zarządowi Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność".
W latach 1991–2001 sprawował mandat senatora II i III kadencji z ramienia NSZZ „Solidarność" oraz IV kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. W III kadencji był wicemarszałkiem Senatu. Od 1998 do 2002 był radnym sejmiku małopolskiego. W 2005 podpisał deklarację poparcia na rzecz Partii Demokratycznej – demokraci.pl. W 2007 roku był jednym z inicjatorów powołania Ruchu na rzecz Demokracji, a następnie został prezesem tej organizacji. Był też członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jak podało Radio Kraków, pogrzeb – zgodnie z ostatnią wolą zmarłego – ma mieć charakter ściśle prywatny.