„Tischner czyta Katechizm” – zapis rozmów Jacka Żakowskiego z ks. Józefem Tischnerem – był jedną z bestellerowych książek lat 90. ubiegłego wieku. O tym, jaki obraz chrześcijaństwa się z niej wyłania, będą w środę 10 maja rozmawiać on line Zbigniew Nosowski i Wojciech Bonowicz, a rozmowę poprowadzi Marek Zając. Organizatorami spotkania z cyklu „Wiara. Rozum. Książka” są Instytut Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu, Fundacja Carpe Diem i Wydawnictwo Znak.

„Zwróć, Jacku, uwagę, że dwa pojęcia tego katechizmu są ściśle ze sobą związane”, mówił ks. Tischner w jednej z rozmów, które pierwotnie były emitowane w telewizji, a następnie zostały spisane i opublikowane. „Mianowicie »słowo« albo »dialog«, czyli inaczej »rozmowa«, i »wolność«. Gdzie masz wolność, tam rośnie znaczenie słowa, gdzie wiele znaczy słowo, tam zakłada się wolność. (…) Bóg wybiera człowieka, zwraca się do niego, a potem dobrowolny wybór człowieka oznacza wiarę (…) albo niewiarę. Bo założeniem tej szczególnej sytuacji jest to, że z jednej i drugiej strony istnieje wolność. A tam gdzie są dwie istoty wolne, nie ma między nimi wieczystego pomostu – każdy pomost jest do zburzenia, każdy można zniszczyć. Skoro obie są wolne, jedna nie może panować nad drugą. Może tylko próbować na nią wpływać poprzez mowę, przez język. Dlatego znaczenie mowy rośnie tam, gdzie jest doświadczenie wolności jako jedynej więzi pomiędzy istotami wolnymi”.

Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 20, będzie transmitowane na kanale na kanale YouTube Instytutu Prymasa Józefa Glempa. Zbigniew Nosowski jest redaktorem naczelnym kwartalnika „Więź” i ubiegłorocznym laureatem Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera, Wojciech Bonowicz – autorem m.in. książek „Tischner. Biografia” oraz „Kapelusz na wodzie”, a Marek Zając – dyrektorem stacji Polsat Rodzina.