„U źródeł myślenia” – taki tytuł nosi wydany niedawno zbiór szkiców Józefa Tischnera. Książka spotkała się ze sporym zainteresowaniem, a we wtorek 9 stycznia będzie okazja do rozmowy o niej – w warszawskiej księgarni Big Book o Tischnerze, jego filozofii i filozofii jako takiej dyskutować będą Tomasz Stawiszyński i Wojciech Bonowicz.

Książka zawiera kilkanaście artykułów, które dotąd w większości nie były dostępne w publikacjach zwartych. Są wśród nich teksty dla myślenia Tischnera fundamentalne – jak obszerny szkic zatytułowany „Fenomenologia spotkania”. Są też dwa teksty do tej pory zupełnie nie znane: to odnalezione niedawno w archiwum autora rozdziały książki, nad która Tischner pracował pod koniec życia i która miała nosić tytuł „Inny”.

Czy analizy Tischnera są nam potrzebne? Czy jego spostrzeżenia poczynione kilkadziesiąt lat temu zachowują swoją moc? Co właściwie myśleć o tej filozofii w sytuacji, gdy pojawiło się tyle nowych wyzwań i kontekstów? O tym m.in. rozmawiać będą zaproszeni goście. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19 w siedzibie księgarni przy ul. Dąbrowskiego 81. Wstęp jest wolny. Zapraszamy!

 

Książkę „U źródeł myślenia” można zamówić tutaj.

A biografię Józefa Tischnera pióra Wojciecha Bonowicza tutaj.