Wdzięczni Tischnerowi – co się będzie działo pod koniec czerwca

Strona główna/Bez kategorii/Wdzięczni Tischnerowi – co się będzie działo pod koniec czerwca

Wdzięczni Tischnerowi – co się będzie działo pod koniec czerwca

Wiadomo już, jak 10. rocznicę śmierci swego patrona będzie obchodzić Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”. Właśnie ogłoszono program imprez, które pod hasłem „Wdzięczni Tischnerowi” odbywać się będą w dniach 25-28 czerwca w Krakowie, Łopusznej i… pod Turbaczem. Imprezy (z jednym wyjątkiem) są otwarte dla wszystkich chętnych.
W piątek 25 czerwca o godz. 15 wszyscy, którym miła jest pamięć ks. Tischnera, spotkają się na ul. Kanoniczej 20 – przy bramie kamienicy, w której ten wybitny filozof mieszkał w ostatnich latach życia. Towarzyszyć im będzie muzyka góralska w wykonaniu kapeli im. ks. prof. Józefa Tischnera z Łopusznej oraz poczty sztandarowe szkół tischnerowskich z całego kraju. Po krótkim koncercie uczestnicy przejdą do kościoła św. św. Piotra i Pawła, gdzie o godz. 16 rozpocznie się msza. Przewodniczyć jej będzie abp Kazimierz Nycz, a liturgię uświetni chór „Organum” pod dyrekcją Bogusława Grzybka. Po mszy uczestnicy przemaszerują ulicami Krakowa, idąc po śladach ks. Józefa Tischnera.
Tego samego dnia o godz. 19 na Scenie im. S. Wyspiańskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (ul. Straszewskiego 22) wystawiona zostanie opera góralska „Naski świat” w wykonaniu zespołu regionalnego „Regle” im. Jana Jędrola z Poronina. Autorem libretta jest ceniony góralski poeta Franciszek Łojas Kośla, a reżyserami przedstawienia – Stanisława Trebunia-Staszel i Maciej Czernik. (Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na widowni pierwszeństwo wstępu na to przedstawienie mają osoby z zaproszeniami wysyłanymi przez Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”).
W sobotę 26 czerwca w różnych parafiach na terenie Podhala, Spisza, Orawy i Beskidów o godz. 17 odprawione zostaną msze w intencji zmarłego przed 10-oma laty księdza profesora. W kościele w Łopusznej puszczone zostanie z taśmy archiwalne nagranie jednego z kazań ks. Tischnera. Natomiast o godz. 19 na scenie przed dawnym dworem Tetmajerów w Łopusznej wystąpią następujące zespoły: „Orawiacy” z Lipnicy Wielkiej, „Grupa Spiska” z Jurgowa, „Łopuśnianie” z Łopusznej oraz zespół Trebunie-Tutki. Koncert zatytułowany „Górale księdzu Tischnerowi” poprowadzą Stanisława Trebunia-Staszel oraz Krzysztof Trebunia-Tutka.
Po koncercie około godz. 21.30 w ogrodach kościoła w Łopusznej spotkają się delegacje oddziałów Związku Podhalan, zespołów góralskich oraz szkół tischnerowskich. Przejdą one w pochodzie na cmentarz parafialny, by o godz. 22 uczestniczyć w modlitwie przy grobie ks. Tischnera. Słowom modlitwy, prowadzonej przez ks. Pawła Potocznego, proboszcza w Łopusznej, towarzyszyć będzie nuta góralska, w szczególności dźwięk trombit, na których zagra Krzysztof Trebunia-Tutka.
Od modlitwy na cmentarzu o godz. 10.15 rozpoczną się też uroczystości w niedzielę 27 czerwca. O godz. 11 będzie msza w kościółku w Łopusznej. Od godz. 13.30 do późnej nocy zaplanowano imprezy w ramach Festiwalu Tischnerowskiego „Chcem Wam dodać ducha”. Szczegółowy program festiwalu nie jest jeszcze znany, wiadomo tylko, że wypełnią go koncerty, projekcje filmów i dyskusje z zaproszonymi gośćmi. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Świat Ma Sens.
I wreszcie w niedzielę 28 czerwca o godz. 13 uczestnicy rocznicowych uroczystości spotkają się na mszy pod Turbaczem, w miejscu, w którym przez wiele lat ks. Tischner wygłaszał kazania podczas Mszy Ludzi Gór. Mszę w jego intencji odprawi kapelan Związku Podhalan ks. Władysław Zązel. Po mszy znów usłyszymy archiwalne nagrania głosu Tischnera, muzykę góralską, a także wspomnienia uczestników turbaczowych spotkań. O 14.30 rozpoczną się kolejne imprezy festiwalowe.
Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” skupiło się więc przede wszystkim na modlitwie i wspominaniu regionalnej działalności ks. Tischnera. Spodziewamy się jednak, że ta inicjatywa obrośnie innymi; być może jeszcze w tym tygodniu swoje plany ujawni Fundacja Świat Ma Sens oraz „Tygodnik Powszechny”.

2010-06-01T14:17:00+00:00 1 czerwca 2010|Bez kategorii|