Karol Modzelewski otrzymał Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”. W jego najnowszej książce, wydanej w ubiegłym roku nakładem Wydawnictwa Iskry, Wyznania poobijanego jeźdźca” doceniono przede wszystkim fakt, że autor „ze swadą i zrozumieniem dla rozmaitości ludzkich losów interpretuje dzieje ostatniego półwiecza historii Polski”, imponując przy tym „niezależnością sądu, powściągliwością w ferowaniu jednoznacznych wyroków i przyjęciem współodpowiedzialności za >>wolność bez braterstwa<<”.
Karol Modzelewski jest historykiem specjalizującym się w mediewistyce, związanym z Uniwersytetem Warszawskim. Tam rozpoczynał karierę naukową, która jednak została przerwana w 1964 roku, kiedy usunięto go z uczelni, a następnie skazano na 3,5 roku więzienia. Powodem represji było zaangażowanie w działalność dysydencką, a zwłaszcza opublikowanie wraz z Jackiem Kuroniem „Listu otwartego do partii”. Był jednym z głównych bohaterów Marca 1968. Działał w KOR, a następnie współtworzył NSZZ „Solidarność” od momentu powstania związku. Jest autorem wielu prac historycznych, m.in. „Chłopi w społeczeństwie polskim” i „Barbarzyńska Europa”.
Nagroda im. Kazimierza Moczarskiego jest nagrodą przyznawaną za książkę historyczną, ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury. Wyboru laureata dokonuje jury pod przewodnictwem Henryka Samsonowicza, w którym zasiadają: Władysław Bartoszewski, Krzysztof Dudek, Jan Kofman, Andrzej Kunert, Tomasz Łubieński, Tomasz Makowski, Daria Nałęcz i Andrzej Wielowieyski. Wartość nagrody to 50 tysięcy złotych.