Tej jesieni czekają nas dwa duże wydarzenia naukowe poświęcone myśli ks. Tischnera: Kongres Tischnerowski w Krakowie i konferencja w Katowicach. Pojawią się też dwie nowe książki: Znak opublikuje materiały z ubiegłorocznych Dni Tischnerowskich ("Świat i wiara w godzinie przełomu") i rozszerzone wydanie książki ks. Tischnera "Miłość nas rozumie".

Kongres Tischnerowski – o czym informujemy na bieżąco na naszych stronach – odbędzie się w dniach 25-27 października. Jego program zostanie ogłoszony w najbliższych dniach; zgłoszono przeszło 30 referatów. Konferencja "Tischner – w stronę fenomenologii wartości i nadziei" zaplanowana jest w dniach 16-17 listopada. Również i w tym przypadku czekamy na informacje o ostatecznym kształcie imprezy; na razie zapowiedzianych jest 27 wystąpień.
Oba wydarzenia mają mieć charakter międzynarodowy, swój udział zapowiedzieli goście m.in. z Austrii, Francji, Niemiec i Słowacji.

Wydawnictwo Znak opublikuje nowe, rozszerzone wydanie książki "Miłość nas rozumie. Rok liturgiczny z ks. Józefem Tischnerem", w opracowaniu Wojciecha Bonowicza. Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w kilka miesięcy po śmierci Autora; Wojciech Bonowicz zebrał jego teksty pisane z okazji rozmaitych świąt i okresów roku liturgicznego. Książka cieszyła się dużym powodzeniem, nie tylko jako swoisty "podręcznik" wiary chrześcijańskiej, ale również próba pokazania Tischnera jako myśliciela religijnego.

Znak – wspólnie z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II – opublikuje też materiały z X Dni Tischnerowskich (21-24 kwietnia 2010), przede wszystkim referaty z konferencji "Świat i wiara w godzinie przełomu", a także wystąpienia gości specjalnych i zapis toczonych dyskusji. Wśród autorów znaleźli się m.in.: s. Barbara Chyrowicz, Tadeusz Gadacz, ks. Tomáš Halík, Paweł Kozacki OP, ks. Janusz Mariański, ks. Grzegorz Ryś, Anna Sobolewska i Charles Taylor. Książka stanowi znakomity punkt wyjścia do refleksji nad sytuacją duchową i religijna świata i Polski na początku XXI wieku.