zdjecie

Ks. Boniecki w Rzeszowie i w Łodzi

Klub „Tygodnika Powszechnego” w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z ks. Adamem Bonieckim, które odbędzie się w czwartek 12 maja; jest to spotkanie inaugurujące działalność Klubu. W niedzielę 15 maja ks. Boniecki pojawi się z kolei w Łodzi - na 9. Festiwalu im. o. Tomasza Rostworowskiego SJ.
zdjecie

Ks. Adam Boniecki laureatem Nagrody Jerzmanowskich

W dniu dzisiejszym na Wawelu wręczona zostanie po raz kolejny Nagroda Polskiej Akademii Umiejętności imienia Erazma i Anny Jerzmanowskich. Tym razem trafi ona w ręce ks. Adama Bonieckiego, wybitnego publicysty i duszpasterza, redaktora-seniora „Tygodnika Powszechnego”.
zdjecie

Poniedziałki z Tischnerem: „Jak żyć po końcu świata?”

Taki intrygujący temat będzie mieć wykład, który w poniedziałek 9 maja wygłosi w Instytucie Myśli Józefa Tischnera dr Łukasz Kołoczek. Prelegent jest filozofem religii i filozofem kultury, mieszka w Krakowie, ale zajęcia prowadzi na Uniwersytecie Szczecińskim. Wykład odbędzie się, jak zwykle, o godz. 18 w siedzibie IMJT – ul. Sławkowska 14 (I piętro).
zdjecie

„Budowniczy mostów”: o. Jan Andrzej Kłoczowski OP

„Wyszedłem z niezmiernie tradycyjnego domu, w którym się czciło Sienkiewicza, a w czasach studenckich zaczytywałem się w Faulknerze i Sartrze i nic to moim rodzicom nie wadziło. Ja zaś wiedziałem, że wiara, którą mi przekazali, nie jest martwym obyczajem, lecz czymś niezmiernie żywym”, mówił w wywiadzie o. Jan Andrzej Kłoczowski, trzeci z tegorocznych laureatów Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera.
zdjecie

Ks. Józef Tischner: „Z ducha Konstytucji”

„Siła tej Konstytucji leży w sile myśli, która ją stworzyła. Polskie myślenie łączyło krytykę z budowaniem, budziło wątpliwości, ale po to, aby odbudować pewność. Ono potrafiło zadać ból, nawet wielki ból, ale nie dla siania rozpaczy, lecz aby leczyć”, mówił 3 maja 1981 roku na Wzgórzu Wawelskim ks. Józef Tischner.
zdjecie

Przywrócić blask słowu „dialog”: Jerzy Sosnowski

„Ta książka zrodziła się ze sprzeciwu wobec pozorów kultury, religii i mądrości. Przede wszystkim pozoru dialogu między wierzącymi i niewierzącymi”. Tak o książce Jerzego Sosnowskiego – kolejnego tegorocznego laureata Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera – mówi Łukasz Tischner.
zdjecie

Ks. Józef Tischner: „Droga Sokratesa i perć Sabały”

„Prawdziwy myśliciel nigdy nie będzie niewolnikiem, człowiek naprawdę wolny nigdy nie będzie człowiekiem bezmyślnym”. Odpowiadając na liczne prośby, publikujemy tekst wystąpienia ks. Józefa Tischnera, którego skrót odczytano podczas 16. Dni Tischnerowskich jako wstęp do debaty „Wychowanie a wolność”. Debata odbyła się 22 kwietnia, w trzecim dniu 16. DT.
zdjecie

Wśród więźniów i bezdomnych: ks. Józef Krawiec

Odbierając Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera, przyznał, że po raz pierwszy pomyślał o jej patronie tak konkretniej dopiero po jego śmierci. Przyszedł do celi jednego z więźniów, a ten poprosił go: „Pomódlmy się w intencji księdza Tischnera”. „Tak to jest w życiu, że nie wiadomo kto kogo naprawdę nawraca”, powiedział podczas gali ks. Józef Krawiec.
zdjecie

16. Dni Tischnerowskie – znowu się udało!

Te Dni Tischnerowskie będziemy wspominać jako pełne niespodziewanych wyzwań, które udało się pokonać dzięki solidarnemu wsparciu z różnych stron. Publiczność dopisała i żywo reagowała na to, co się działo. Przez cztery dni uczestniczyliśmy w święcie myślenia, zastanawiając się nad „Drogami wolności”. Organizatorem głównym Dni był Instytut Myśli Józefa Tischnera.
zdjecie

Nie przegapcie najnowszego „Tygodnika”

Przypominamy, że od środy 20 kwietnia jest w sprzedaży specjalne wydanie „Tygodnika Powszechnego”. Numer zawiera dodatek z obszerną prezentacją tegorocznych laureatów Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera, a dołączono do niego „Myśli o wolności, władzy i wspólnocie” wybrane z tekstów autora „Etyki solidarności”. Szukajcie w salonach prasowych w całym kraju.
zdjecie

Zapraszamy na czwarty dzień 16. Dni Tischnerowskich

W ostatnim dniu 16. DT o. Jan Andrzej Kłoczowski, Jerzy Sosnowski i ks. Józef Krawiec odbiorą Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Gali towarzyszyć będzie koncert „Poeci Tischnera” z udziałem m.in. Ewy Kaim i Iwony Konieczkowskiej. Zapraszamy też na „Spotkania Filozoficzne Młodych” poświęcone „Wolności w sieci” oraz na dodatkowe spotkanie z Timothym Snyderem w Radiu Kraków.
zdjecie

Zmiana w programie 16. Dni Tischnerowskich

Z powodu choroby profesora Timothy`ego Snydera dzisiejsze spotkanie o godz. 18.30 w Kinie Kijów będzie miało inny przebieg niż zaplanowano. Rozpocznie się od projekcji krótkiego filmu z udziałem księdza Józefa Tischnera. Następnie zapraszamy Państwa do udziału w "Jaskini filozofów".
zdjecie

Zapraszamy na trzeci dzień 16. Dni Tischnerowskich

Wykład gościa głównego Dni, amerykańskiego historyka Timothy`ego Snydera, oraz „Jaskinia filozofów” z jego udziałem to najważniejsze punkty programu w trzecim dniu imprezy – w piątek 22 kwietnia. Ponadto przed południem trzecia debata zorganizowana przez Instytut Myśli Józefa Tischnera – „Wychowanie i wolność”.
zdjecie

Zapraszamy na drugi dzień 16. Dni Tischnerowskich

O. Jan Andrzej Kłoczowski, Tadeusz Sławek, Karol Tarnowski i o. Ludwik Wiśniewski – to niektórzy z gości czwartkowych paneli poświęconych wolności. Wieczorem w PWST będzie można posłuchać fragmentów „Etyki solidarności” w interpretacji Jacka Romanowskiego. Słuchaczy radiowej Trójki zapraszamy o północy na specjalną dwugodzinną audycję poświęconą Dniom.
zdjecie

Zapraszamy na pierwszy dzień 16. Dni Tischnerowskich

Nieco inaczej niż zwykle rozpoczną się tegoroczne Dni Tischnerowskie (20-23 kwietnia). Zamiast wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera zaplanowano debatę z udziałem jej laureatów z lat ubiegłych: s. Barbary Chyrowicz SSpS, Janiny Ochojskiej i Piotra Kłodkowskiego. Powróci też przegląd filmów „Tischner na ekranie”.
zdjecie

Strefa Tischnera: Spotkanie z Anną Karoń-Ostrowską

16. Dni Tischnerowskie w Krakowie rozpoczną się w środę 20 kwietnia. Tego samego dnia przed południem czeka nas jeszcze jedno spotkanie w Strefie Tischnera. O tym, co to znaczy mieć filozoficznego mistrza i czy od Tischnera można było nauczyć się filozofii, opowie jego uczennica Anna Karoń-Ostrowska. Zapraszamy na godz. 11 do Radia Kraków!
zdjecie

„Pofilozofuj_my” – dlaczego warto robić warsztaty dla dzieci?

Że oliwa zawsze wypływa na wierzch, a kłamstwo ma krótkie nogi i daleko nie zajdzie – o tym m.in. podczas niedzielnych warsztatów z cyklu „Pofilozofuj_my” rozmawiali z dziećmi Jolanta Kogut i Wojciech Bonowicz.
zdjecie

Co się dzieje z naszą wolnością?

„Myśli o wolności, władzy i wspólnocie” ks. Józefa Tischnera to propozycja dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, czym jest wolność i co się dzieje z naszą wolnością. Publikujemy dziś fragmenty tej książki. W środę 20 kwietnia – w pierwszym dniu 16. Dni Tischnerowskich – do salonów prasowych trafi specjalne wydanie „Tygodnika Powszechnego”, do którego zostanie dołączona.
zdjecie

Strefa Tischnera dla dzieci: „Czy kłamstwo boi się prawdy?”

Spotkania z dziećmi są częścią programu Strefy Tischnera od 2011 roku. Maja one zachęcić do myślenia najmłodszych, wprowadzając ich w świat filozoficznych pytań. W niedzielę 17 kwietnia o godz. 11 w Strefie Tischnera w Radiu Kraków (al. Słowackiego 22) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Pofilozofuj_my”, które poprowadzą Jolanta Kogut i Wojciech Bonowicz
zdjecie

Timothy Snyder – gość główny 16. Dni Tischnerowskich

W historii jako nauce ważną rolę odgrywają osoby, które badając zjawiska opisane po wielokroć, próbują spojrzeć na nie tak, jakby dotychczasowe opisy były dla nich niezrozumiałe. Takim historykiem jest Timothy Snyder, który 22 kwietnia w Kinie Kijów wygłosi wykład z cyklu „Colloquia Tischneriana”, a dzień później będzie gościem Strefy Tischnera w Radiu Kraków.

NEWSLETTER