zdjecie

Vetulani i Strzelczyk w Muzeum Narodowym

W czwartek 1 grudnia miesięcznik „Znak” zaprasza na spotkanie z Jerzy Vetulanim i ks. Grzegorzem Strzelczykiem, autorami książki „Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.30 w Sali Samurajów Muzeum Narodowego w Krakowie (al. 3 Maja 1).
zdjecie

Ks. Heller otwiera cykl wykładów w Rzeszowie

Wykładem „Czy Wszechświatem rządzi przypadek?” ks. Michał Heller otworzy cykl „Wielkie pytania w nauce”, zainicjowany przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wykład odbędzie się we wtorek 29 listopada o godz. 17 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej (ul. Sokoła 7-9).
zdjecie

Neurobiolog w rozmowie z teologiem

„Modlitwa to jedna z form medytacji” – „Patrzę na to z drugiej strony – dla mnie medytacja jest jedną z form modlitwy” – „Oczywiście, rozumiem”. Od wielu miesięcy na łamach miesięcznika „Znak” spotykali się w rozmowie neurobiolog Jerzy Vetulani i teolog ks. Grzegorz Strzelczyk. Teraz ich rozmowy można przeczytać w książce.
zdjecie

„Poniedziałki z Tischnerem”: O Leszku Kołakowskim

„Nie mam ja żadnej swojej filozofii (…) i nie mam wrażenia, bym jej potrzebował”, pisał Leszek Kołakowski. A jednak jego spuścizna badana jest również pod kątem jej spójności i przynależności do szerszych nurtów filozoficznych. W poniedziałek 21 listopada w Instytucie Myśli Józefa Tischnera w Krakowie odbędzie się spotkanie wokół książki Jana Tokarskiego „Obecność zła. O filozofii Leszka Kołakowskiego”, która ukazała się nakładem Universitasu.
zdjecie

„Tischnerowskie drogowskazy” po raz dziesiąty

XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. Józefa Tischnera w Łodzi zaprasza na finał dziesiątej edycji Konkursu Filozoficzno-Oratorskiego „Na ścieżkach życia – Tischnerowskie drogowskazy”. W piątek 18 listopada podczas uroczystego finału usłyszymy wystąpienia laureatów. Wśród gości imprezy będą Kazimierz Tischner i Wojciech Bonowicz.
zdjecie

Ks. Michał Heller na konferencji w Chorzowie

W dniach 16 i 17 listopada krakowskie Centrum Kopernika będzie gościem Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie. W konferencji filozoficzno-fizycznej zatytułowanej „Copernicus Center @ SMCEBI” udział weźmie m.in. Michał Heller, który wygłosi wykład „Człowiek we Wszechświecie Kopernika”.
zdjecie

Ks. Adam Boniecki w Warszawie, Kwidzyniu i Pruszczu Gdańskim

Od wykładu wygłoszonego w Starej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, a zatytułowanego „Księża na księżyc” ks. Adam Boniecki zacznie serię spotkań autorskich. W dniach 15-17 listopada spotka się z czytelnikami nie tylko w stolicy, ale też w Kwidzyniu i Pruszczu Gdańskim.
zdjecie

Tischner na Święto Niepodległości

„Nie chodzi o to, czy się zajmujemy polskością dużo czy mało, ale chodzi o to, jak się zajmujemy. To nie jest tak, że niewinna Polska leży w grobie jak Chrystus, umęczona przez złych sąsiadów, lewicujące i liberalne partie, laickie gazety itp. To jest tak, że Chrystus cierpi i leży w grobie, umęczony przez wszystkich grzeszników, a więc także przez Polaków. Kto widzi to inaczej, popełnia błąd dogmatyczny”.
zdjecie

„Poniedziałki z Tischnerem”: wykład o. Kłoczowskiego

Kilka miesięcy temu odbierał Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera za swoją twórczość filozoficzną i duszpasterską. Teraz w Instytucie Myśli Józefa Tischnera w Krakowie wygłosi wykład „Jakim językiem mówi człowiek religijny?”. W poniedziałek 14 listopada o godz. 18 zapraszamy do siedziby IMJT (ul. Sławkowska 14 (I p.).
zdjecie

O Tischnerze w Teatrze Polskim

W niedzielę 13 listopada Teatr Polski w Warszawie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Teologia Teatru”. Gościem głównym panelu zatytułowanego „Józef Tischner o Polsce” będzie Adam Michnik, a rozmowę z nim poprowadzą Anna Karoń-Ostrowska i Janusz Majcherek.
zdjecie

„Biesiada Filozoficzna” z Karolem Tarnowskim

W czwartek 10 listopada w krakowskim klubie „PiecArt” (ul. Szewska 12) odbędzie się debata z udziałem Karola Tarnowskiego, wybitnego filozofa, którego twórczość została wyróżniona m.in. Nagrodą Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera.
zdjecie

Z ks. Hellerem w Tarnowie

Ks. Michał Heller regularnie – jeśli żadne ważne powody nie staną mu na przeszkodzie – odprawia niedzielną Mszę świętą o 10.30 w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Tarnowie. W niedzielę 6 listopada Mszy tej towarzyszyć będzie wyjątkowe spotkanie – wezmą w nim udział wszyscy autorzy książki „Wierzę, żeby rozumieć”.
zdjecie

XII Wypominki Tischnerowskie w Łopusznej

„Kozdy z nas może ponieść w życiu klęskę – ale przegrany nie będzie”. Te słowa ks. Józefa Tischnera mają towarzyszyć XII Wypominkom Tischnerowskim w Łopusznej. W programie imprezy, która odbędzie się w dniach 11-13 listopada, dyskusje, wykłady, wspomnienia i koncerty oraz wręczenie nagrody „Sztuka Życia”, którą w tym roku otrzyma Krzysztof Globisz.
zdjecie

„Umarli zobowiązują mocniej”

„Księdza nie ma, nie żyje. Wsłuchaj się w życie tego słowa, życie to – to śmierć. Przyłóż palec na puls, jak się przykłada na rękę mdlejącego…”. Przypominamy rozważania 18-letniego Józefa Tischnera, spisane po niespodziewanej śmierci jego katechety.
zdjecie

U papieża w Castel Gandolfo

„Jak w ogrodach Castel Gandolfo nie ma dwóch takich samych liści, tak wśród gości Jana Pawła II nie ma dwóch takich samych indywidualności. Mimo to jest płaszczyzna spotkania, jest dom. Myślę sobie: tak właśnie wygląda Kościół Jana Pawła II. Kto wie, może i my dorośniemy kiedyś do budowy takiego Kościoła?”. Przypominamy fragmenty wspomnień ks. Józefa Tischnera ze spotkań z Janem Pawłem II w jego letniej rezydencji.
zdjecie

O solidarności w gdańskim ECS

Co dalej z Europą? Czy solidarność może jeszcze oznaczać realną pomoc słabszym, czy to już tylko puste slogany? Jak będzie wyglądać europejska solidarność po Brexicie? M.in. tym kwestiom poświęcona będzie konferencja „Mobilizing for the Commons” organizowana w dn. 4-6 listopada w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
zdjecie

Zmarł Jerzy Szacki

25 października zmarł prof. Jerzy Szacki, wybitny socjolog i historyk myśli społecznej, jeden ze współtwórców warszawskiej szkoły historyków idei. Miał 87 lat. W 2012 roku otrzymał Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera za całokształt twórczości, w której łączył „najwyższe standardy rzetelności naukowej z wrażliwością na los konkretnego człowieka poddanego naciskowi procesów historyczno-społecznych”.
zdjecie

Chrześcijaństwo otwarte – co to takiego?

„Drogi Jednego. Chrześcijaństwo otwarte” taki tytuł nosi najnowsza książka Piotra Sikory, teologia i publicysty, wyróżnionego Nagrodą Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera w 2011 r. To jeden „z ważniejszych głosów w rodzimej debacie o teologii, duszpasterstwie i duchowości”, napisał inny z laureatów tej nagrody, ks. Robert J. Woźniak.
zdjecie

Ks. Halík: „Jakiego zwrotu oczekuje od nas Bóg?”

„Jestem głęboko przekonany, że wraz z Franciszkiem naszego czasu zaczyna się – podobnie jak w epoce upadku wiarygodności rozleniwionego Kościoła epoki dojrzałego średniowiecza – nowy rozdział historii chrześcijaństwa, z nowymi akcentami, nowymi horyzontami i nowymi zadaniami”, mówił do studentów na rozpoczęcie roku akademickiego ks. Tomáš Halík.
zdjecie

Ks. Heller: „Czy Wszechświatem rządzi przypadek?”

W Warszawie trwa Tydzień Wielkich Pytań, organizowany wspólnie przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz tygodnik „Polityka”. W piątek 21 października ks. Michał Heller wygłosi wykład „Czy Wszechświatem rządzi przypadek?”.

NEWSLETTER