zdjecie

Tischner na Nowy Rok: Co to znaczy rozumieć drugiego?

„Dla mnie nicią przewodnią w refleksji nad człowiekiem są słowa św. Pawła: >>Dobra, którego chcę, nie czynię, a czynię zło, którego nie chcę<<. Ile razy mam na tyle czasu i skupienia, i siły, żeby w rozmowie z drugim człowiekiem, zwłaszcza w dramatycznych momentach, uprzytomnić sobie słowa św. Pawła, tyle razy mogę powiedzieć, że istnieje jakieś porozumienie pomiędzy mną a tym, z kim rozmawiam”.
zdjecie

„Tu zawsze byli ludzie nie stąd”

„Słowo >>solidarność<< wymawia po polsku. >>Ludzie w Polsce długo walczyli o wolność i solidarność<<, mówi. >>Tę solidarność trzeba wciąż praktykować<<”. Marcin Żyła prezentuje sylwetkę Giusi Nicolini, burmistrz Lampedusy, która otrzymała w tym roku Medal św. Jerzego.
zdjecie

Tischner o sensie Bożego Narodzenia

„Jan Tauler pisze, że każdy, kto uświadomił sobie sens tego dnia, powinien dosłownie >>skakać z radości<<. Czy skaczemy z radości? Owszem, cieszą nas Święta. Ale chyba jednak z radości nie skaczemy. A jeśli kiedyś jako dzieci skakaliśmy, to chyba raczej z powodu prezentów pod choinką, a nie z powodu odnalezienia sensu Świąt”. Polecamy lekturę bożonarodzeniowej refleksji ks. Józefa Tischnera.
zdjecie

Dobrych, spokojnych Świąt!

Niespokojny jest świat, niespokojna jest nasza ojczyzna, niepokój przenika też do naszych domów. Wszystkim Użytkowniczkom i Użytkownikom naszej strony, życzymy, żeby w te Święta udało im się odzyskać spokój wewnętrzny i żeby umieli tym spokojem obdzielać innych!
zdjecie

Święta – czas dzielenia się dobrem

Uchodźcy wojenni koczujący na granicy Syrii, uciekinierzy z krain dotkniętych klęską głodu, rodzimi bezdomni szukający schronienia przed zimnem, ci, którzy najbliższe dni spędzą w szpitalach, hospicjach lub w osamotnieniu. W świątecznym czasie pamiętajmy nie tylko o własnych potrzebach.
zdjecie

Grand Press „za wymowne milczenie”

„Za udowodnienie, że milczenie jednego dziennikarza może być bardziej wymowne niż wrzawa wielu mediów, za mądrość rzeczywistą, która nie poddaje się niemądrym okolicznościom oraz za dobry styl i humor, który pozwala znosić brak stylu” – tak brzmi uzasadnienie Grand Pressu XX-lecia, przyznanego ks. Adamowi Bonieckiemu.
zdjecie

Wręczono Medale Św. Jerzego

Giusi Nicolini, burmistrzyni włoskiej gminy Lampedusa i Linosa, oraz Karol Modzelewski, historyk i zasłużony działacz opozycji, laureat Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera z roku 2014, odebrali honorową nagrodę „Tygodnika Powszechnego”, przyznawaną za „zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym”.
zdjecie

Poniedziałki z Tischnerem: „O metafizyce w człowieku”

Tegoroczną odsłonę „Poniedziałków z Tischnerem” zamknie wykład wybitnego filozofa i jednego z najbardziej szanowanych członków środowiska tischnerowskiego – Karola Tarnowskiego. 19 grudnia w siedzibie Instytutu Myśli Józefa Tischnera prof. Tarnowski wygłosi wykład zatytułowany „O metafizyce w człowieku”.
zdjecie

„Tischner i Wajda – o spotkaniu w teatrze”

W niedzielę 18 grudnia Teatr Polski w Warszawie oraz Centrum Myśli Jana Pawła II zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Teologia Teatru. Myśląc Tischnerem”. Tym razem będzie ono poświęcone osobie i twórczości Andrzeja Wajdy. W rozmowie udział wezmą Andrzej Seweryn, ks. Andrzej Luter, Daniel Olbrychski i Jerzy Radziwiłowicz, a poprowadzą ją Janusz Majcherek i Anna Karoń-Ostrowska.
zdjecie

„Swoi i obcy, czyli kto jest moim bliźnim”

Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Wojtyła – Tischner. Liczy się człowiek”. Odbędzie się ono w czwartek 15 grudnia o godz. 18 w siedzibie CMJPII (ul. Foksal 11). Rozmowę, w której udział wezmą ks. Adam Boniecki i Michał Łuczewski, poprowadzi Anna Karoń-Ostrowska.
zdjecie

Piotr Kłodkowski o Korei Północnej

Piotr Kłodkowski, wybitny orientalista, laureat Nagrody Znaku i Hestii im. Ks. J. Tischnera, były ambasador RP w Indiach, wygłosi w czwartek 15 grudnia w Instytucie Myśli Józefa Tischnera w Krakowie wykład zatytułowany „Korea Północna – państwo zamknięte”. Początek wykładu o godz. 18.
zdjecie

Tischner w stanie wojennym

„Nie powinniśmy mówić o kryzysie nadziei. Jeżeli jakaś nadzieja jest zniszczona, to była ona dość płytką nadzieją. Nadzieja rzetelna nie rośnie z tego, co ewentualnie mogłoby jeszcze być, ale z tego, co jest”, mówił ks. Józef Tischner 17 stycznia 1982 roku w kościele św. Anny w Krakowie. To najstarsze zachowane kazanie Tischnera wygłoszone w stanie wojennym. Publikujemy jego fragmenty.
zdjecie

Wokół książki bp. Grzegorza Rysia

Pierwsze spotkanie promujące książkę „Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła” odbędzie się w Klubie Inteligencji Katolickiej w Krakowie we wtorek 13 grudnia o godz. 18. Oprócz autora wezmą w nim udział historycy Jacek Purchla, Krzysztof Stopka i ks. Jacek Urban, a poprowadzi je Marek Zając.
zdjecie

Bp Ryś o historii Kościoła

„W uprawianiu historii Kościoła nie chodzi o apologetykę: nie boimy się prawdy o sobie. Kościół jest święty, bo boski, ale jest też grzeszny, bo ludzki. Pomijanie w jego dziejach >>trudnych kart<< jest wręcz heretyckie (…). Znajomość historii Kościoła uwalnia od udziału w bezowocnych sporach”. Właśnie ukazała się nowa książka bpa Grzegorza Rysia – może najważniejsza książka na temat historii chrześcijaństwa, jaka pojawiła się w ostatnich latach w języku polskim.
zdjecie

Wydział, na którym wykładał ks. Tischner, ma 40 lat

W czwartek 8 grudnia odbędą się w Krakowie obchody jubileuszu 40-lecia powołania Wydziału Filozoficznego UPJPII. Pierwotnie był to Papieski Wydział Filozoficzny, ustanowiony dekretem watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego. Pięć lat później stał się częścią Papieskiej Akademii Teologicznej. Jego współtwórcami byli m.in. ks. Józef Tischner, ks. Michał Heller i późniejszy abp Józef Życiński.
zdjecie

Bp Grzegorz Ryś o świętości

„Kiedyś wydarzyło mi się spotkanie z osobą świętą, która nie jest ani błogosławiona, ani kanonizowana. To był chyba jeden jedyny moment w moim życiu, kiedy siedząc w archiwum nad jednym dokumentem, się popłakałem. Ja w ogóle rzadko płaczę, ale wtedy się poryczałem”. Tak mówił podczas konferencji o świętości bp Grzegorz Ryś. Konferencja została wygłoszona 23 lipca br. w Łodzi w ramach festiwalu „Paradise in the City”.
zdjecie

Roger Penrose w Krakowie

Wybitny fizyk, matematyk i filozof nauki sir Roger Penrose odwiedzi Kraków we wtorek 6 grudnia – na zaproszenie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. O godz. 18 w Auditorium Maximum UJ wygłosi wykład zatytułowany „Mody, dogmaty i fantazje w nowej fizyce wszechświata”.
zdjecie

„Poniedziałki z Tischnerem”: Tischner na ekranie

Po raz drugi w ramach „Poniedziałków z Tischnerem”, organizowanych przez krakowski Instytut Myśli Józefa Tischnera, będzie okazja, żeby obejrzeć wybrane programy z udziałem autora „Etyki solidarności”, zgromadzone w archiwum IMJT. Spotkanie rozpocznie się 5 grudnia o godz. 18 w siedzibie Instytutu (ul. Sławkowska 14, I p.).
zdjecie

Ks. Pabjan o styku teologii i nauk empirycznych

„Nikt do tej pory nie zebrał w spójną całość trudnych zagadnień z pogranicza nauki i wiary. To się właśnie udało zrobić”. Tak o książce Tadeusza Pabjana „Anatomia konfliktu” napisał w „Tygodniku Powszechnym” Artur Sporniak. Wydawcą książki jest Copernicus Center Press.
zdjecie

Ks. Boniecki w Gorzowie, Szczecinie i Internecie

Wykład ks. Adama Bonieckiego „Księża na księżyc”, wygłoszony 15 listopada na Uniwersytecie Warszawskim, jest już dostępny w Internecie. Zapraszamy do jego obejrzenia. W najbliższych dniach ksiądz redaktor odwiedzi Gorzów Wielkopolski (30 listopada) i Szczecin (1 grudnia).

NEWSLETTER