zdjecie

Dymna, Ochojska, Peszek i Turnau przepiszą Brodskiego

„Przepisuję ten wiersz” to ogólnopolska akcja, której celem jest zwrócenie uwagi na wojnę w Syrii i na polskie organizacje, które niosą pomoc jej ofiarom. W czwartek 14 kwietnia w Strefie Tischnera odbędzie się krakowska odsłona tej akcji. W przepisywaniu wiersza Josifa Brodskiego „Ludzie giną” wezmą udział m.in. Anna Dymna, Janina Ochojska, Jan Peszek i Grzegorz Turnau.
zdjecie

O domu, wolności i wychowaniu

"Dzieci potwornie zaniedbują wychowywanie rodziców", mówił podczas spotkania z uczestnikami warsztatów "Zapraszamy do myślenia" ich gość specjalny - filozof Jacek Filek. Żywa rozmowa z intrygującym filozofem była zwieńczeniem dwudniowych spotkań, w czasie których dyskutowano o domu, bezdomności, wolności i innych sprawach.
zdjecie

Strefa Tischnera: „Przepisuję ten wiersz” i film o Aleppo

Strefa Tischnera włącza się w ogólnopolską akcję „Przepisuję ten wiersz”. To próba zwrócenia uwagi na wojnę, która wciąż toczy się w Syrii, i na polskie organizacje, które niosą pomoc na Bliskim Wschodzie. W czwartek 14 kwietnia będzie można przepisać wiersz Josifa Brodskiego w księgarni De Revolutionibus i w Radiu Kraków, gdzie pokazany zostanie też film „Notatki z ciemności”. Zapraszamy!
zdjecie

Strefa Tischnera: Myśli o wolności

„Gdybym ze wszystkich wartości, jakie są w Polsce, miał dać którąś na pierwsze miejsce, dałbym wolność”, mówił ks. Józef Tischner w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Ale czym właściwie jest wolność? Jak rozumiał ją Tischner? Jak rozumie ją Polak AD 2016? W poniedziałek 11 kwietnia o godz. 11 Wojciech Bonowicz porozmawia z publicznością o wybranych myślach Tischnera „o wolności, władzy i wspólnocie”. Zapraszamy!
zdjecie

Znamy laureatów, program i głównego gościa 16. Dni Tischnerowskich

O. Jan Andrzej Kłoczowski OP, Jerzy Sosnowski oraz ks. Józef Krawiec zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Na konferencji prasowej w Krakowie ogłoszono też program 16. Dni Tischnerowskich (20-23 kwietnia) i poprzedzającej je Strefy Tischnera. Gościem głównym Dni będzie historyk Timothy Snyder.
zdjecie

„Księże Janie, dziękuję!”

„Był zadaniowy, skoncentrowany, krytyczny. Niekiedy dawał się ponieść emocjom, zbytnio wyostrzał swoje sądy (…). Podobnie jak Tischner stał się kochany przez wiernych i kłopotliwy dla ludzi Kościoła instytucjonalnego”. Tak ks. Jana Kaczkowskiego wspomina dziennikarz i wydawca jego książek Tomasz Ponikło.
zdjecie

Tischner, miłosierdzie, krtaniowcy

„Ks. Józef Tischner – filozof, który przylgnął do Bożego miłosierdzia” – pod takim tytułem najnowszy „Gość Niedzielny” (nr 14/2016) anonsuje artykuł o wpływie Tischnera na stosunek inteligencji do „Dzienniczka” s. Faustyny oraz wywiad z Kazimierzem Tischnerem. A „Tygodnik Powszechny” (nr 14/2016) publikuje reportaż o Stowarzyszeniu Laryngektomowanych im. ks. prof. Józefa Tischnera.
zdjecie

„Poniedziałki z Tischnerem”: Czy możliwa jest filozofia wartości?

Adam Hernas, filozof związany z Instytutem Myśli Józefa Tischnera, wygłosi w poniedziałek 4 kwietnia wykład zatytułowany: „Pod jakimi warunkami możliwa jest dzisiaj filozofia wartości?”. To kolejne spotkanie w ramach cyklu „Poniedziałki z Tischnerem”. Zapraszamy na godz. 18 do siedziby IMJT (ul. Sławkowska 14, I piętro).
zdjecie

Jacek Filek na warsztatach „Zapraszamy do myślenia”

Jacek Filek to filozof nietuzinkowy. Jego ostatnia książka „Etyka. Reinterpretacja” została w ubiegłym roku nagrodzona Nagrodą Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. „Współczesny paradygmat uprawiania etyki – taki, jaki obowiązuje na uniwersytetach – jest fałszywy”, twierdzi filozof. Co ma na myśli?
zdjecie

„Zapraszamy do myślenia” – można się zapisywać do 4 kwietnia

W dniach 9 i 10 kwietnia w ramach Strefy Tischnera odbędą się w Krakowie warsztaty filozoficzno-literackie dla studentów – „Zapraszamy do myślenia”. Poprowadzą je Wojciech Bonowicz, Dobrosław Kot, Łukasz Tischner i Adam Workowski. Gościem specjalnym będzie Jacek Filek, laureat Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Zapisy przedłużono do poniedziałku 4 kwietnia. Zapraszamy!
zdjecie

Świadectwo ks. Jana

Miał 38 lat. Zmagał się ze śmiertelna chorobą. Sam niósł pomoc terminalnie chorym. A z czasem stał się prorokiem nadziei dla wszystkich. „Nie bójcie się! Odwagi! Żyjcie w kontekście wieczności, bo przecież za chwilę staniemy po tamtej stronie”, mówił. „Po tamtej stronie” stanął w Poniedziałek Wielkanocny.
zdjecie

„Znamy tylko cząstkę wieczności”

„Dlaczego wielu inteligentnych ludzi odrzuca naukę chrześcijańską, a szerokie rzesze przejmują od nich pewne hasła? W większości dlatego, że traktują to, co się im mówi, jako zestaw bajek. Trzeba pokazać, że tak nie jest…” Publikujemy fragment książki „Wierzę, żeby rozumieć”, w którym ks. Michał Heller mówi o swoich teologicznych zainteresowaniach i potrzebie znalezienia nowego języka.
zdjecie

Wesołego Alleluja!

Niech Święta Zmartwychwstania będą dla nas Wszystkich czasem odmłodzenia i oświecenia: odpocznijmy, nabierzmy trochę dystansu do bieżących spraw, otwórzmy się na światło! Spróbujmy wykrzesać w sobie energię, która będzie budować, a nie burzyć! Wszystkim naszym Użytkowniczkom i Użytkownikom życzymy „Wesołego Alleluja!”
zdjecie

Tischner: „Bóg nas odmłodził”

„Odmłodził – to znaczy, że nasza nadzieja ma być większa niż nasze wspomnienia. Mamy oczyścić naszą wyobraźnię ze wspomnień. Co to znaczy? Zapomnieć? Zapomnieć nie można. Nie, chodzi tylko o to, aby nie być więźniem wspomnień, więźniem przeszłości”. Publikujemy obszerne fragmenty kazania ks. Józefa Tischnera wygłoszonego w 1997 r. w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie.
zdjecie

Wyzwania Wielkanocy

„Nie wiem, jak dla Was, ale dla mnie Wielkanoc jest świętem trudnym”, pisze w najnowszym, świątecznym numerze „Tygodnika Powszechnego” (nr 13/2016) ks. Adam Boniecki. W obszernym, 90-stronicowym wydaniu pisma znaleźć też można m.in. rozważanie o Zmartwychwstaniu pióra Piotra Sikory i portret ks. Manfreda Deselaersa – laureatów Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.
zdjecie

Michał Heller w Klubie Trójki

„Wierzę, żeby rozumieć” – taki tytuł nosi najnowsza książka ks. Michała Hellera, rozmowa-rzeka, którą przeprowadzili Wojciech Bonowicz, Bartosz Brożek i ks. Zbigniew Liana, a opublikowały Copernicus Center Press i Znak. O biograficznych wątkach tej książki i wielu innych poruszonych w niej sprawach w czwartek 24 marca po godz. 21 będzie z ks. Hellerem rozmawiał Dariusz Rosiak w radiowej Trójce.
zdjecie

Zapraszamy do myślenia - zapisz się na warsztaty literacko-filozoficzne

Jesteś studentem? Myślenie sprawia ci przyjemność? Lubisz filozofować? Jeśli odpowiedziałeś trzy razy tak to te warsztaty są dla Ciebie!
Rozwiń myśl księdza Tischnera i weź udział w dwudniowych warsztatach
Co musisz zrobić? Sprawdźcie.
zdjecie

Tischner na Niedzielę Palmową

„Wyobraźmy sobie, że przyjdzie ktoś do Krakowa i powie nam, że będzie burzył nasze kościoły, jeden po drugim. Jakie uczucia w nas wtedy powstaną? Czy nie wołalibyśmy: aresztować go, skazać go na śmierć!” Publikujemy kolejne kazanie ks. Józefa Tischnera wygłoszone w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie w 1997 roku.
zdjecie

13. Rekolekcje Tischnerowskie w Ludźmierzu

„Miłosierdzie – wszystko jest do uratowania” – taki tytuł noszą 13. Rekolekcje Tischnerowskie, które odbędą się w dniach 18-20 marca w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu. Rekolekcje poprowadzi o. Jacek Prusak, jezuita, duszpasterz i psychoterapeuta. Gośćmi spotkań będą m.in. Marcin Jakimowicz, dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, i ks. Jacek Ponikowski, laureat Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera.
zdjecie

Ks. Michał Heller w Warszawie

„Wierzę, żeby rozumieć” – taki tytuł nosi najnowsza książka ks. Michała Hellera. Jest to obszerna rozmowa o jego życiu i działalności, którą przeprowadzili Wojciech Bonowicz, Bartosz Brożek i Zbigniew Liana. W czwartek 17 marca czytelnicy będą się mogli spotkać z Autorem w warszawskim kinie „Atlantic” (ul. Chmielna 33). Fragmenty książki przeczyta Piotr Głowacki. Początek spotkania o godz. 18.

NEWSLETTER