Zmarła Anna Teresa Tymieniecka

Strona główna/Bez kategorii/Zmarła Anna Teresa Tymieniecka

Zmarła Anna Teresa Tymieniecka

Była uczennicą m.in. Romana Ingardena i o. Innocentego Marii Bocheńskiego, od lat 50. zajmowała się fenomenologią Edmunda Husserla, była założycielką i prezesem Światowego Instytutu Fenomenologii w Hanover (New Hampshire, USA). Zmarła 6 czerwca w swoim domu w Vermont w wieku 91 lat.

W 2012 r. miała być głównym gościem 12. Dni Tischnerowskich. W ostatniej chwili – z powodu choroby – odwołała swój przyjazd. Do końca jednak była aktywna i uczestniczyła w pracach stworzonego przed blisko 40 laty instytutu. Jego celem było przede wszystkim kontynuowanie i propagowanie badań fenomenologicznych. Instytut organizował kongresy filozoficzne, publikował też czasopisma „Analecta Husserliana” i „Phenomenological Inquiry”. Prof. Tymieniecka była ich redaktorką naczelną.
W ostatnich latach opublikowała czterotomowe opracowanie „Logos and Life”, będące podsumowaniem prowadzonych przez całe życie badań nad rozmaitymi zagadnieniami z historii filozofii. W Polsce jej twórczość była stosunkowo słabo znana. W 2011 r. w Wydawnictwie Poznańskim ukazał się przekład jej rozprawy „Metafizyka Nowego Oświecenia”.
Mszę pogrzebową odprawiono 11 czerwca w kościele St. Denis w Hanover. Ciało zmarłej spoczęło na cmentarzu Riverside w Vermont.

2014-06-16T12:49:00+00:00 16 czerwca 2014|Bez kategorii|