Tegoroczne Dni Tischnerowskie w Krakowie odbędą się w dniach 25-28 kwietnia. Główny wykład w ramach cyklu Colloquia Tischneriana wygłosi znakomita fenomenolożka, uczennica Romana Ingardena, prof. Anna Teresa Tymieniecka. Tematem przewodnim Dni będzie „Spotkanie”.

Wybór tematu jest nieprzypadkowy: „spotkanie” to jedno z kluczowych pojęć w filozofii ks. Józefa Tischnera. „Spotkanie to najgłębsze i najbardziej bogate z doświadczeń, jakie człowiek może w swoim życiu przeżyć”, mówił autor „Etyki solidarności”. „Kto nie spotkał na swojej drodze człowieka, ten, można powiedzieć, zmarnował swoje życie”. Od spotkania z innym zaczyna się ludzki dramat, a dramat to właściwy człowiekowi sposób bycia na tym świecie. Dzięki spotkaniu człowiek czuje się odpowiedzialny za siebie, za innych, za całą rzeczywistość, jaka go otacza. „Ewolucja nowoczesnych społeczeństw poszła przede wszystkim w kierunku wytworzenia dystansu”, mówił Tischner. Dominuje postawa: „Niech mi drugi nie następuje na odcisk, to ja mu też nie nastąpię”. Ludzie mijają się, wymieniają dobrami, być może nawet współpracują – ale nie spotykają. Tischner dostrzegał, że taka sytuacja prowadzi do erozji współczesnych społeczeństw. Stąd potrzeba, by wracać do problematyki spotkania.
Głównym gościem tegorocznych Dni będzie prof. Anna Teresa Tymieniecka, jedna z czołowych postaci nurtu fenomenologicznego w filozofii, założycielka i prezes Światowego Instytutu Fenomenologii w Hanover (New Hammpshire, USA), redaktorka prestiżowej serii „Analecta Husserliana” oraz czasopisma „Phemomenological Inquiry”. Prof. Tymieniecka wygłosi wykład w ramach cyklu Colloquia Tischneriana. Ponadto w programie Dni znajdą się debaty poświęcone problematyce spotkania, a także stałe punkty – głośne czytanie jednego z esejów ks. Tischnera, przegląd filmów i programów telewizyjnych z jego udziałem oraz wręczenie Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Więcej szczegółów na temat programu tegorocznych Dni podamy w drugiej połowie marca.