W poniedziałek 27 lutego zapraszamy na drugie z cyklu „Spotkań z filozofią XX wieku”. Jego bohaterem będzie Henri Bergson. Fragmenty jego dzieła„Ewolucja twórcza” czytać będzie z uczestnikami dr Michał Bardel. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16 w sali kina „Paradox” w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana (ul. Krupnicza 38) w Krakowie. Wstęp wolny!

Opublikowana w 1907 r. książka „Ewolucja twórcza” stała się inspiracją nie tylko dla filozofów, ale również dla artystów (warto przypomnieć, że 20 lat później jej autor otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury). W trakcie spotkania analizowane będą fragmenty poświęcone poznaniu naukowemu, a w szczególności intuicji i intelektowi.

„Spotkania z filozofią XX wieku” przeznaczone są przede wszystkim dla licealistów, ale otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Organizatorzy proszą, aby zgłaszać większe grupy młodzieży na adres e-mail: kmtpnis@cmjordan.krakow.pl, lub pod numerem telefonu: 12/430 00 15 wew. 230. Teksty, które będą omawiane, można znaleźć w opracowanej przez Michała Bardela „Antologii tekstów filozoficznych dla maturzystów, olimpijczyków, studentów i nauczycieli filozofii”, tom II (Espe, Kraków 2003). Będą one również dostępne podczas spotkań.
Następne spotkanie z tego cyklu odbędzie się 19 marca i będzie poświęcone dziełu „Egzystencjalizm jest humanizmem” Jean-Paul Sartre`a. Poprowadzi je dr Adam Workowski.