Gdyby żył, 12 marca skończyłby 85 lat. Tego dnia rusza Strefa Tischnera poprzedzająca krakowskie Dni Tischnerowskie: na murze kamienicy przy ulicy Brackiej wyświetlane będą myśli Tischnera o wolności. Równocześnie swój jubileusz obchodzi dwoje laureatów Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera: 12 marca urodzili się także ks. Michał Heller i Janina Ochojska.

W tym roku rocznicę urodzin ks. Tischnera świętuje nie tylko Kraków. Poświęcone mu imprezy organizowane są równocześnie w trzech miastach: Gdańsku, Kielcach i Starym Sączu (szczegółowe programy wszystkich trzech imprez można znaleźć na naszej stronie). 9 marca w Wadowicach odbyła się kolejna edycja konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych „Tischnerowskie Ślady”. Za kilka dni w Ludźmierzu rozpoczną się 13. Rekolekcje Tischnerowskie.

W Krakowie Strefę Tischnera zainauguruje akcja „Tischner na murach”. Przez najbliższy tydzień – od 12 do 19 marca (czyli do imienin Józefa) – na ścianie kamienicy przy ul. Brackiej wyświetlane będą Tischnerowskie myśli o wolności. Wolność będzie bowiem centralnym tematem 16. Dni Tischnerowskich, które odbędą się w Krakowie w dn. 20-23 kwietnia. Znak przygotowuje z tej okazji specjalna publikację: „Myśli o wolności, władzy i wspólnocie” Tischnera w wyborze i układzie Wojciecha Bonowicza.
12 marca swoje urodziny obchodzą także ks. Michał Heller i Janina Ochojska. Oboje są laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera z lat ubiegłych. Nazwiska tegorocznych laureatów poznamy 7 kwietnia.