Najsławniejszy z nich, Józef Krzeptowski „Ujek”, trasę Zakopane – Budapeszt przeszedł 58 razy. Muzeum Tatrzańskie zaprasza na spotkania poświęcone góralskim kurierom, które odbędą się w najbliższy weekend – 11 i 12 września – w schronisku na Hali Ornak i w Galerii Kulczyckich w Zakopanem.
W piątek 11 września o godz. 19 w Schronisku Górskim PTTK na Hali Ornak rozpocznie się wieczór poświęcony działalności kurierów tatrzańskich, którzy narażając życie, przemierzali górskie szlaki w czasie II wojny światowej. Byli żołnierzami Placówki ZWZ-AK o kryptonimie „Zagroda”. W trakcie spotkania będzie można usłyszeć o ich największych wyczynach: o tym, jak Stanisław Marusarz uciekł z hitlerowskiego więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie czy o 58 przejściach na trasie Zakopane – Budapeszt króla kurierów – Józefa Krzeptowskiego z Krzeptówek.
„Główne szlaki kurierów, wychodzące zasadniczo z Warszawy lub Krakowa, biegły albo przez Podhale do Zakopanego lub w jego okolice, albo przez Sądecczyznę”, piszą organizatorzy. „Szlaki te przecinały Słowację i przekraczały granicę węgierską koło Koszyc lub Rożniawy (oba te miasta leżały wówczas na Węgrzech). Niektórzy kurierzy przebywali czasem całą trasę Warszawa-Budapeszt lub na odwrót, zwykle jednak poszczególny kurier przebywał tylko pewien odcinek, np. Podhale-Budapeszt lub nawet Podhale-Słowacja. Punktami wyjściowymi dla kurierów na Podhalu były głównie Zakopane, Chochołów i Waksmund. Z Zakopanego kurierzy wędrowali najczęściej przez Tatry (np. przez Przełęcz pod Kondracką Kopą lub przez Tomanową Przełęcz do Doliny Cichej – w zimie na nartach), z Chochołowa przez Tatry lub przez Orawę, a z Waksmundu przez Spisz. Przez Słowację kurierzy czasem podróżowali koleją, częściej autami (z zaufanymi Słowakami), nieraz piechotą, a na terenie Węgier zwykle koleją”.
Opowieści o tatrzańskich kurierach będą towarzyszyć fragmenty poświęconych im filmów oraz archiwalne zdjęcia. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego, a uświetni je muzyka w wykonaniu Macieja Cisło (gitara) i Jakuba Hubickiego (akordeon).
Spotkanie organizują gospodarze schroniska PTTK na Hali Ornak i Muzeum Tatrzańskie, a wstęp na nie jest wolny.
Dzień później – w sobotę 12 września – o godz. 18 w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich w Zakopanem (Droga na Koziniec 8) odbędzie się kolejne spotkanie, którego bohaterem będzie tym razem sam Józef Krzeptowski „Ujek” – osobowość niezwykle barwna, twórca i bohater wielu anegdot, ale przede wszystkim wybitna postać ruchu przewodnickiego. Spotkanie – przygotowane z okazji 140. rocznicy zorganizowanego przewodnictwa w Tatrach – poprowadzi również Wojciech Szatkowski. Galeria Kulczyckich jest filią Muzeum Tatrzańskiego. Współorganizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Przewodników Tatrzańskich im. Klemensa Bachledy w Zakopanem, a wstęp na nie jest wolny.
Więcej informacji o imprezach organizowanych przez Muzeum Tatrzańskie można znaleźć tutaj.
Serdecznie zapraszamy!
Na zdjęciu: Józef „Ujek” Krzeptowski (archiwum Muzeum Tatrzańskiego).