W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, z inicjatywy środowisk świeckich katolików 23 września w trzech miastach Polski odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w intencji uchodźców. Modlitwie przewodniczyć będą miejscowi biskupi. Organizatorzy zapraszają też do wspólnego namysłu nad tym, jak pomóc uchodźcom z Syrii i innych miejsc ogarniętych wojną.

Treść nabożeństwa zatytułowanego „Umrzeć z nadziei. Modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy” przygotowała Wspólnota Sant`Egidio. W modlitwie wymienione zostaną imiona oraz opowiedziane historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. „Polecimy też Bogu nasze Siostry i Braci, którzy już dotarli lub przybędą do Europy”, piszą organizatorzy. „Będziemy prosić o Boże błogosławieństwo dla nich oraz o wyobraźnię miłosierdzia dla nas. W Liturgii Słowa wezmą udział także uchodźcy, dlatego nasze nabożeństwa będą znakiem solidarności nie tylko z ludźmi, którzy dopiero chcą wśród nas znaleźć schronienie, ale również z tymi, którzy są już pomiędzy nami”.
Nabożeństwa odbędą się 23 września w Krakowie, Poznaniu i Warszawie.
W stolicy, w kościele św. Marcina, nabożeństwu przewodniczyć będzie bp Michał Janocha. Kraków zaprasza do bazyliki Świętej Trójcy (dominikanie), gdzie celebrację poprowadzi bp Grzegorz Ryś. W kościele św. Wojciecha w Poznaniu wraz z uchodźcami i poznaniakami pomodli się bp Damian Bryl.
Po nabożeństwach odbędą się spotkania, podczas których można będzie wspólnie zastanowić się, jaką pomoc możemy dać uchodźcom z Syrii i innych miejsc ogarniętych wojną.
Organizatorami akcji są: DEON.pl, KIK – Klub Inteligencji Katolickiej, „Przewodnik Katolicki”, „Tygodnik Powszechny”, „Więź”, „Znak” oraz Wspólnota Sant’Egidio (Warszawa).