Już w najbliższy poniedziałek poznamy tegorocznych laureatów Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Ogłoszony też zostanie program XII Dni Tischnerowskich. Głównym organizatorem Dni jest w tym roku Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie.

Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera ustanowiona została przez miesięcznik i wydawnictwo Znak oraz Ergo Hestię, aby promować w Polsce style myślenia i postawy łączące w sobie intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na „twarz drugiego”. „Nagroda ma wyróżniać osoby wspinające się na te same granie – filozofii, myśli religijnej, zaangażowanej publicystyki i czynnej solidarności – które zdobywał ksiądz Tischner”. Dlatego przyznawana jest co roku w trzech kategoriach: pisarstwa religijnego i filozoficznego, stanowiącego kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”; publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”; inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”.
Jury nagrody tworzą obecnie: ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Jarosław Gowin, Krzysztof Michalski, Władysław Stróżewski, Piotr M. Śliwicki, Henryk Woźniakowski oraz Łukasz Tischner – sekretarz. W przeszłości zasiadali w nim również Leszek Kołakowski oraz abp Józef Życiński.
Fundatorem nagrody jest Ergo Hestia Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń SA, łączna kwota nagrody wynosi 100 tysięcy złotych.
Lista laureatów jest imponująca, są na niej zarówno uznani myśliciele czy publicyści, jak i młodzi twórcy, którzy dopiero napisali swoje pierwsze książki. Są ludzie, którzy stali się rozpoznawalnym przez wszystkich wzorem „czynnego miłosierdzia”, i tacy, którzy byli wcześniej znani jedynie w swoich środowiskach. Wszystkich – od Stefana Swieżawskiego Piotra Sikory, od Jana Nowaka Jeziorańskiego do Dariusza Kosińskiego, od ks. Herberta Hlubka do twórczyń Uniwersytetu Dzieci – połączyła pasja poszukiwania prawdy i poczucie odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy.