„Religia – źródło ludzkiej nadziei” – tak brzmi temat Rekolekcji Tischnerowskich, które już po raz dziewiąty odbędą się w Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej w dniach 30 marca – 1 kwietnia. Rekolekcje poprowadzi ks. Wojciech Paluchowski ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, a nad ich organizacją czuwa Stowarzyszenie Drogami Tischnera.

Rekolekcje Tischnerowskie są adresowane w pierwszym rzędzie do nauczycieli szkół, które noszą imię autora „Etyki solidarności”; uczestnicy rekolekcji mieszkają w Domu Pielgrzyma przy ludźmierskiej bazylice i oprócz mszy świętych i nabożeństw uczestniczą też w wykładach, konferencjach i występach artystycznych. Większość imprez jest jednak otwarta dla wszystkich, którzy w tym czasie pojawią się w Ludźmierzu.

Oto szczegółowy program:

30 marca (piątek)

godz. 18.30 Msza święta z udziałem chóru „Magnificat” z Ludźmierza, po mszy – nauka rekolekcyjna (Bazylika)

godz. 20 Droga Krzyżowa prowadzona przez Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Woli oraz Gimnazjum w Ludźmierzu (Bazylika)

godz. 21.15 Spotkanie z rekolekcjonistą, prowadzenie: Wojciech Bonowicz (Dom Pielgrzyma)

31 marca (sobota)

godz. 7 Modlitwa poranna (kaplica w Domu Pielgrzyma)

godz. 9 Nabożeństwo pokutne: „Pokuta i żal za grzechy”, prowadzenie: o. Piotr Jordan Śliwiński (Bazylika); po nabożeństwie rozpocznie się spowiedź, będzie też okazja do indywidualnych rozmów z przybyłymi spowiednikami w wybranych pomieszczeniach Domu Pielgrzyma

godz. 10 „Ukraińskie nadzieje”, wykład prof. Bożeny Tomanek z Uniwersytetu Jagiellońskiego (Dom Pielgrzyma)

godz. 11.15 „Świat Pigmejów”, opowieść Anny Warchoł, świeckiej misjonarki (Dom Pielgrzyma)

godz. 14.30 Warsztaty regionalne: „Dziecko w kulturze góralskiej” oraz „Taniec góralski”, prowadzenie: Stanisława Trebunia–Staszel, Józef Pitoń (Dom Pielgrzyma)

godz. 17 Spowiedź ogólna (Bazylika)

godz. 18.30 Msza święta i nauka rekolekcyjna (Bazylika)

godz. 20 „Z Bogiem, z Bogiem…” – koncert Zespołu Śpiewaczego „Iskierkowa Familia”, działającego przy Ośrodku Kultury w Brzeszczach (Bazylika)

godz. 21.15 Spotkanie z rekolekcjonistą (Dom Pielgrzyma)

1 kwietnia (niedziela)

godz. 7 Modlitwa poranna (kaplica w Domu Pielgrzyma)

godz. 9 Msza święta z nauką rekolekcyjną, finał konkursu palm wielkanocnych (Bazylika)

godz. 10.30 „Księża na manowcach, czyli Duchowna godzina szczerości” – rozmowa z o. Janem Dukałą i ks. Mieczysławem Zoniem, przyjaciółmi ks. Tischnera, prowadzenie: Stanisława Trebunia–Staszel, Wojciech Bonowicz (Dom Pielgrzyma)

godz. 11.30 „Religijność mieszkańców Nowego Targu”, wykład Ludmiły Figiel (Dom Pielgrzyma)

godz. 12.15 Zakończenie rekolekcji

Więcej informacji można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Drogami Tischnera.