„Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem” – taki tytuł nosi wykład, który w najbliższy piątek 9 września wygłosi w Krakowie ks. Michał Heller. Jest to zarazem promocja jego książki pod tym samym tytułem. Wykład odbędzie się w Auditorium Maximum UJ (ul. Krupnicza 33). Początek o godz. 17.30. Wstęp jest wolny.

„Dlaczego >>Bóg i geometria<<? Dla kogoś, kto nie liznął historii filozofii, zestawienie to może być zaskakujące, ale każdy, kto cokolwiek słyszał o Platonie, wie, że >>Bóg geometryzuje<<”, pisze we wstępie autor. „A jeżeli cała historia filozofii sprowadza się do kilku przypisów do Platona, jak utrzymywał Alfred North Whitehead, to któreś z nich muszą się odnosić do relacji między geometrią a Bogiem. Ponieważ zarówno filozofia, jak i geometria od dawna należą do obszarów moich zainteresowań, nie mogłem nie zastanawiać się nad tym, co to znaczy, że >>Bóg uprawia matematykę<< – bo tak można sparafrazować Platońskie powiedzenie. Notatki i materiały do tego tematu gromadziłem przez lata – niesystematycznie, a nawet chaotycznie; większość z nich zapodziała się gdzieś wśród szpargałów (…). Ale myśli nawarstwiały się w głowie i któregoś dnia trzeba było wziąć pióro do ręki”. Tak powstała książka pokazująca pasjonującą historię pojęć matematycznych, których źródłem bywała filozofia i teologia.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek ks. Michała Hellera oraz innych publikacji Copernicus Center Press. Zainteresowanych zapraszamy też na stronę internetową wydawnictwa.