„Państwo wyznaniowe, państwo antywyznaniowe… Wierzący w państwie świeckim” – do debaty na taki temat organizatorzy Dziedzińca Dialogu zaprosili filozofa i religioznawcę Zbigniewa Mikołejkę, teologa i politologa Johna Milbanka, socjolożkę Jadwiga Staniszkis, prezesa Trybunału Konstytucyjnego RP Andrzeja Rzeplińskiego oraz socjologa i historyka idei Michała Łuczewskiego. Debata odbędzie się w czwartek 8 października o godz. 12 w Sali Kolumnowej Sejmu RP.

Poprowadzą ją dziennikarze: Dominika Wielowieyska i Bogusław Chrabota. „Jakie są granice świeckiego państwa i autonomii wspólnot religijnych? To pytanie staje się szczególnie ważne w obliczu tego, co wydaje się nowym zderzeniem cywilizacji. Czy postulat świeckiego państwa oznacza izolację wspólnot religijnych w niektórych obszarach życia publicznego? Czy wspólnoty takie mogą uczestniczyć w procesie stanowienia prawa? Czy mogą liczyć na finansowe wspieranie ich działalności przez państwo? Jaki powinien być stosunek świeckich instytucji państwowych do religijnych tradycji i przekonań społeczeństw? Pytania te określają pole ważnego obecnie społecznego sporu”, piszą organizatorzy wydarzenia.

Dziedziniec Dialogu jest organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Archidiecezję Warszawską. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć tutaj.