Tegoroczny laureat Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera – wybitny historyk i działacz opozycji antykomunistycznej Karol Modzelewski – otrzymał kolejne prestiżowe wyróżnione. Tym razem jego książkę „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca” doceniło jury Nagrody Nike. Nagrodę wręczono podczas gali w dniu 5 października.

Przypominamy, że Karol Modzelewski otrzymał Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”. W książce „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca” doceniono przede wszystkim fakt, że autor „ze swadą i zrozumieniem dla rozmaitości ludzkich losów interpretuje dzieje ostatniego półwiecza historii Polski”, imponując przy tym „niezależnością sądu, powściągliwością w ferowaniu jednoznacznych wyroków i przyjęciem współodpowiedzialności za >>wolność bez braterstwa<<”.
Karol Modzelewski jest historykiem specjalizującym się w mediewistyce, związanym z Uniwersytetem Warszawskim. Tam rozpoczynał karierę naukową, która jednak została przerwana w 1964 roku, kiedy usunięto go z uczelni, a następnie skazano na 3,5 roku więzienia. Powodem represji było zaangażowanie w działalność dysydencką, a zwłaszcza opublikowanie wraz z Jackiem Kuroniem „Listu otwartego do partii”. Był jednym z głównych bohaterów Marca 1968. Działał w KOR, a następnie współtworzył NSZZ „Solidarność” od momentu powstania związku. Jest autorem wielu prac historycznych, m.in. „Chłopi w społeczeństwie polskim” i „Barbarzyńska Europa”.
Tom wspomnień „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca” ukazał się w 2013 roku nakładem Wydawnictwa Iskry. Książka znalazła się jesienią tego roku w finałowej siódemce Nagrody Nike i decyzją jury uznana została za najlepszą książkę roku ubiegłego. Autor otrzymał pamiątkową statuetkę i czek na 100 tysięcy złotych.