Homilie biskupa Grzegorza Rysia

Strona główna/Bez kategorii/Homilie biskupa Grzegorza Rysia

Homilie biskupa Grzegorza Rysia

„Wiara z lewej, prawej i Bożej strony. Zapis drogi z ćwierćwiecza” – taki tytuł nosi opublikowany właśnie przez WAM tom homilii biskupa Grzegorza Rysia. Podtytuł przynosi ważne dopowiedzenie: nie są to w zasadzie kazania biskupa, lecz księdza, który został później biskupem. I kiedyś jako ksiądz, i teraz jako biskup autor jest ceniony za mądrość, przenikliwość i urodę swoich homilii.

„Biskup Ryś potrafi prostym językiem trafiającym od razu do serca i duszy mówić o sprawach najistotniejszych”, napisała o wspomnianej książce Natalia Budzyńska, recenzentka „Przewodnika Katolickiego”. „Zamiast rozprawiać się z polityką, teologią czy sprawami społecznymi mówi bowiem o Bogu niczym biskupi z pierwszych wieków. To niezwykły dar i charyzmat. Szukasz Kościoła? Gubi się On wśród spraw doczesnych? Znajdziesz go w tekstach Pisma Świętego, które rozważa biskup Ryś. Co więcej, odnajdziesz w nim miejsce dla siebie”.
Ks. Tomasz Jaklewicz z „Gościa Niedzielnego” nazywa bpa Rysia „kaznodzieją zjawiskowym”. „Nie przynudza, nie powtarza frazesów. Jego kazania, rekolekcje, konferencje zawsze przynoszą coś świeżego, odkrywczego. Zapraszają do rewizji poglądów i, co najważniejsze, do nawrócenia. (…) Na czym polega siła tych biblijnych rozważań? Chyba na tym, że mówi do nas ktoś, kto sam wierzy, modli się, szuka, pyta. Prowadzi innych, ale sam idzie z nimi tą samą drogą za Jezusem. Pulsuje w tych tekstach Ewangelia, jej urok podbijający serce i mądrość przekonująca rozum”.
Redaktorka tomu, Elżbieta Przybył-Sadowska, pogrupowała zebrane teksty w sześciu działach: „Powołanie w Kościele”, „Radość spotkania – Maryja i Elżbieta”, „Marta, Maria i Judasz”, „Skarby Kościoła”, „Misja wspólnoty” oraz „Grzech w objęciach miłosierdzia”. Każdą homilię poprzedza fragment Pisma świętego, do którego nawiązuje kaznodzieja. „Książka znakomita jako rekolekcje do prywatnego odprawienia lub jako, co daj Boże, natchnienie dla kaznodziejów”, pisze ks. Jaklewicz.
Tom „Wiara z lewej, prawej i Bożej strony. Zapis drogi z ćwierćwiecza” można zamówić tutaj.

2014-10-07T21:00:00+00:00 7 października 2014|Bez kategorii|