Jacek Filek to filozof nietuzinkowy. Jego ostatnia książka „Etyka. Reinterpretacja” została w ubiegłym roku nagrodzona Nagrodą Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. „Współczesny paradygmat uprawiania etyki – taki, jaki obowiązuje na uniwersytetach – jest fałszywy”, twierdzi filozof. Co ma na myśli?

„Wychodzi się od źle zadanego pytania: pytania, jak postąpić w danej sytuacji. Tak jakby etyczność była jakimś epizodem, który przytrafia się człowiekowi w życiu, na przykład w niedzielę przed południem czy w nocy z soboty na niedzielę. Tymczasem to podstawowe pytanie nie jest pytaniem, co zrobić w danej sytuacji, jak się zachować, tylko jest pytaniem całościowym: jak żyć, jak rozporządzić swoim życiem”.

Krótki filmik, który można obejrzeć tutaj, jest prezentacją sylwetki filozofa, który w 2015 roku otrzymał Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera w kategorii „pisarstwa religijnego lub filozoficznego kontynuującego myślenie według wartości”.

10 kwietnia Jacek Filek weźmie udział w warsztatach dla studentów „Zapraszamy do myślenia”, organizowanych w Krakowie w ramach Strefy Tischnera. Na warsztaty można się zapisywać do 4 kwietnia. Szczegóły można znaleźć tutaj.