„To spektakl tryskający radością życia, odświeżający i mądry, a aktorstwo jest tu najwyższej próby”, napisał po premierze „Dziennik Bałtycki”. 31 stycznia w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni po raz pierwszy zaprezentowano „Historię filozofii po góralsku” ks. Józefa Tischnera w adaptacji i reżyserii Bogdana Cioska. Najbliższe spektakle – w dniach od 5 do 8 lutego.
„Nareszcie teatr, który zachwyci wszystkich. Teatr prawdziwy. Niewątpliwie jest w tym spektaklu doskonałość aktorskiego rzemiosła, olśniewająca czystość gestu, swoboda. Ale przecież nie rzemiosło urzeka nas w tym przedstawieniu. Urzeka nas jego autentyczność”, napisała recenzentka „Dziennika” Grażyna Antoniewicz. „Na scenie oglądamy inteligentną, skrzącą się dowcipem opowieść o filozofii, filozofach, tyle że przeniesioną do świata podhalańskich górali”.
Tekst Tischnerowskiej gawędy filozoficznej opracował na potrzeby przedstawienia jego dawny uczeń Bogdan Ciosek. „Spektakl rozpisany został na troje aktorów i skrzypka. Bogdan Smagacki, grający Górola, od pierwszego wejścia zawojował publiczność. Jego vis comica jest niezrównana, sama obecność aktora na scenie przykuwa wszystkie spojrzenia. Ale też Elżbieta Mrozińska jako Gaździna i Beata Buczek-Żarnecka grająca Dziewkę pokazały aktorstwo najwyższej próby”, czytamy w „Dzienniku Bałtyckim”. W roli skrzypka pojawia się na scenie Krzysztof Jakub Szwarc. Muzykę opracował Paweł Moszumański, nad wokalnym przygotowaniem aktorów pracowała Barbara Czarkowska, a piękną scenografię i kostiumy przygotował Andrzej Witkowski.
Spektakl pokazywany jest na Małej Scenie Teatru Miejskiego. W lutym grany będzie jeszcze w dniach 5, 6, 7, 8 oraz 26 i 27. Można go też będzie zobaczyć 5, 12 i 15 marca. Więcej informacji o spektaklu oraz o tym, jak zarezerwować bilety można znaleźć tutaj.