„Czy artysta ma swojego Pana? Granice wolności w sztuce” – tak brzmi temat drugiej z wielkich debat, które odbędą się w ramach tegorocznego Dziedzińca Dialogu w Warszawie. Wezmą w niej udział: pisarka Swietłana Aleksijewicz, kompozytor i dyrygent James MacMillan, fotografik i performer Zbigniew Libera, aktorka i pisarka Joanna Szczepkowska oraz poeta Krzysztof Koehler. Debata odbędzie się w środę 7 października o godz. 18 w gmachu Muzeum Narodowego.

„Jakie są granice wolności artystycznej? Absolut? Bluźnierstwo? A może w ogóle nie ma granic? Sztuka jest polem eksperymentalnym przyszłości. Pozwala nam zobaczyć pierwsze symptomy zmiany społecznej. To, co kiedyś istniało tylko w przestrzeni galerii, dziś jest kulturą masową, naszą kulturą. Co mówi nam o współczesnym świecie fakt, że obok sztuki krytycznej, dokonującej kolejnych transgresji, rozwija się sztuka, która traktuje sacrum z coraz większą powagą, a artyści coraz częściej uprawiają sztukę służącą wspólnotom? Czy sztuka przestaje być dla sztuki, a staje się sztuką dla wartości? Czy wolność artystyczna odnajduje swoją granicę w odpowiedzialności?” – oto pytania, nad którymi będą się zastanawiać zaproszeni goście. Debatę poprowadzi pisarz i dziennikarz Jerzy Sosnowski. Wstęp na debatę jest wolny.

Dziedziniec Dialogu jest organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Archidiecezję Warszawską. Więcej informacji o głównych debatach oraz wydarzeniach towarzyszących można znaleźć tutaj.