Gennaro Auletta, s. Barbara Chyrowicz, Paweł Golik, Piotr Stępień i Rafael Vicuña będą gośćmi pierwszej z trzech głównych debat tegorocznego Dziedzińca Dialogu, zatytułowanej „Bogowie…? Naukowcy wobec wyzwań bioetyki”. Debata odbędzie się w środę 7 października w Auditorium Minus Uniwersytetu Warszawskiego (gmach dawnej Biblioteki UW, Krakowskie Przedmieście 26/28). Początek o godz. 12. Wstęp wolny.

„Dziś granicę między wiarą a niewiarą coraz częściej testuje się w laboratoriach biologicznych”, piszą organizatorzy wydarzenia. „To właśnie w nich, na całym świecie nieustannie przesuwamy granice tego, co możliwe. Zaczęliśmy tworzyć fragmenty żywych komórek i całe organizmy, które nigdy nie zaistniały w procesie ewolucji. Pojawiają się już próby konstruowania hybryd zwierzęco-ludzkich. O ile wielu fizyków otwarcie przyznaje się do wiary w Boga, o tyle większość biologów uważa się za niewierzących. To pośród nich coraz silniejszy staje się nurt >>nowego ateizmu<<, który zdobywa kolejnych zwolenników i przenika do kultury masowej. Czy naukowcy zapragnęli dziś zająć pozycję, którą zajmuje Bóg-Stwórca?”.

W debacie nad tymi zagadnieniami udział wezmą: Gennaro Auletta (włoski filozof nauki, profesor Uniwersytetu w Cassino, specjalista w dziedzinie mechaniki kwantowej i neurokognitywistyki, w latach 2003–2010 koordynator naukowego projektu „Science, Theology and the Ontological Quest” prowadzonego przez Papieską Radę ds. Kultury), s. Barbara Chyrowicz SSpS (profesor na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie wykłada filozofię, etykę i bioetykę, jedna z założycielek Polskiego Towarzystwa Bioetycznego, laureatka Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera), Paweł Golik (genetyk i ewolucjonista, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW), Piotr Stępień (profesor Instytutu Genetyki i Biotechnologii UW, jeden z pionierów inżynierii genetycznej w Polsce) oraz Rafael Vicuña (profesor biochemii i biologii molekularnej na Papieskim Katolickim Uniwersytecie Chile w Santiago, członek Papieskiej Rady ds. Kultury). Dyskusję poprowadzi Tomasz Rożek, dziennikarz specjalizujący się w problematyce naukowej.

Dziedziniec Dialogu jest organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Archidiecezję Warszawską. Więcej informacji o głównych debatach oraz wydarzeniach towarzyszących można znaleźć tutaj.