Gościem głównym 14. Dni Tischnerowskich jest Chantal Delsol – znakomita filozofka, eseistka i pisarka, członkini Akademii Francuskiej. Na stronach internetowych Telewizji Polskiej można bezpłatnie obejrzeć wywiad z cyklu „Rozmowy istotne”, jaki z Chantal Delsol przeprowadziła Joanna Nowicki.

Chantal Delsol była gościem 1. Dni Tischnerowskich w 2001 r., potem kilkakrotnie jeszcze odwiedzała Polskę, w tym Kraków, m.in. na zaproszenie Uniwersytetu Latającego Znaku. W czasie jednej z takich wizyt powstał wspomniany wywiad, w którym znakomita filozofka opowiada o swoim życiu – licznej rodzinie, niełatwej drodze naukowej – ale też o tym, kim jest Europejczyk, jak postrzega polską kulturę i dlaczego zajęła się problematyką podmiotu. Film można obejrzeć tutaj.

Wykładu Chantal Delsol na 14. Dniach Tischnerowskich – zatytułowanego „Myślenie jest rzeczą groźną” – będzie można posłuchać we czwartek 24 kwietnia o godz. 17 w Auli Auditorium Maximum UJ (ul. Krupnicza 33). Tuż po wykładzie prof. Delsol weźmie udział w „Jaskini filozofów”, w której – wspólnie z Karoliną Wigurą i Piotrem Sikorą – będzie się zastanawiać nad tym, co to znaczy odważnie myśleć. Dyskusję poprowadzi Dominika Kozłowska. Wstęp na oba spotkania jest wolny. Zachęcamy, żeby przyjść nieco wcześniej i spokojnie pobrać słuchawki, ponieważ wykład będzie tłumaczony symultanicznie.