„Granice Nauki: Dwie Księgi” – taki tytuł nosi VI edycja Krakowskich Wykładów Otwartych, która rozpocznie się w czwartek 13 listopada. Tym razem wysłuchamy wykładu ks. prof. Michała Hellera pt. „Czas i Wieczność. Konieczność i Wolność” (godz. 17, Pałac Larischa, ul. Bracka 12, sala audytoryjna) oraz wykładu prof. Johna Lennoxa „Has Science Buried God?” (godz. 18, De Revolutionibus Books&Café, ul. Bracka 14).
Tematem przewodnim VI edycji będą „Dwie Księgi” – Księga Przyrody i Księga Pisma – czyli zagadnienie relacji między nauką a religią. Po wykładach przewidziana jest dyskusja. Organizatorami imprezy są Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz „Tygodnik Powszechny”.
„Tytuł serii”, piszą organizatorzy, „nawiązuje do koncepcji pochodzącej z przełomu średniowiecza i renesansu, zgodnie z którą nauka (rozumiana wówczas jako >>filozofia przyrody<<) dostarcza wiedzy komplementarnej do prawd zawartych w Piśmie Świętym. Sama Księga Przyrody – jak głosi znane powiedzenie Galileusza – zapisana jest językiem matematyki.
Zgodnie z tą koncepcją badanie świata przyrody i studiowanie Objawienia miały być dwiema drogami prowadzącymi do odkrycia prawdy o Wszechświecie zaprojektowanym przez Stwórcę. Niektórzy współcześni uczeni, tacy jak Michał Heller czy John Lennox, którzy wygłoszą pierwsze dwa wykłady podczas nowego cyklu >>Granic Nauki<<, wpisują się w powyższy sposób myślenia, godząc uprawianą przez siebie naukę z wiarą w istnienie Boga. Inni wybitni naukowcy podkreślają jednak, że na wszystkie pytania dotyczące Wszechświata odpowiadają nauki przyrodnicze i postulowanie istnienia Boga nie jest już potrzebne. Zwolennicy obu światopoglądów często podkreślają jednak głęboką racjonalność zawartą we Wszechświecie, odkrywaną przez nauki przyrodnicze, której spostrzeżenie wywołuje głębokie przeżycia metafizyczne. W tym kontekście na przykład Albert Einstein mawiał, że jest człowiekiem religijnym, a także że jedynymi prawdziwie religijnymi osobami są naukowcy.
Wszystko to sprawia, że wbrew obiegowym opiniom relacje pomiędzy nauką a religią należą do bardzo wyrafinowanych, a przeciwne stanowiska światopoglądowe różnią się często wyłącznie innym rozłożeniem akcentów na takim samym zestawie tez”.
Gość pierwszego spotkania, John Lennox, jest profesorem matematyki na Uniwersytecie Oxfordzkim, autorem wielu książek (m.in. „God’s Undertaker – Has Science Buried God?”) i publikacji z pogranicza nauki, filozofii i teologii. Teistycznego światopoglądu broni w wykładach wygłaszanych na całym świecie oraz w publicznych debatach, w których jego oponentami byli m.in. Richard Dawkins i Christopher Hitchens.