„Ks. Jan Zieja, papież Franciszek: w stronę Kościoła przyszłości”

Strona główna/Bez kategorii/„Ks. Jan Zieja, papież Franciszek: w stronę Kościoła przyszłości”

„Ks. Jan Zieja, papież Franciszek: w stronę Kościoła przyszłości”

Taki tytuł nosi spotkanie organizowane przez Warszawski Klub „Tygodnika Powszechnego”. W spotkaniu, które odbędzie się w czwartek 13 listopada o godz. 18 w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej (ul. Freta 20/24A), udział weźmie Jacek Moskwa, wieloletni korespondent z Rzymu i Watykanu, autor książki „Ks. Jan Zieja. Życie Ewangelią”.

Rozmowę, poprzedzoną projekcją filmu „W duchu i w prawdzie”, poprowadzi Misza Tomaszewski. Wstęp na spotkanie jest wolny. Ze względu na projekcję filmu organizatorzy proszą o punktualne przybycie.
Ks. Jan Zieja urodził się w 1897 roku koło Opoczna. W czasie wojny 1920 roku, będąc kapelanem wojskowym głosił, że piąte przykazanie „Nie zabijaj” obowiązuje wszystkich w każdej sytuacji, również żołnierzy walczących w obronie ojczyzny. Wojna była dla niego ogromnym wstrząsem, wskutek związanych z nią przeżyć stał się zwolennikiem wyrzeczenia się przemocy w każdej postaci. W latach międzywojennych, będąc profesorem seminarium w Pińsku, rozwijał na Polesiu działalność organizacji „Wici”, założył uniwersytet ludowy, a gdy zabrakło popa, sam uczył religii dzieci wyznawców prawosławia, współpracował także z żydowską organizacją skautową. Był wielkim orędownikiem jedności i przyjaźni Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców. Jako kapelan towarzyszył m.in. powstańcom warszawskim, nie odstępując równocześnie od swoich pacyfistycznych przekonań. Pod koniec II wojny dobrowolnie wyjechał do Rzeszy, by być z Polakami wywiezionymi na przymusowe roboty. Przez większą część życia związany był z zakładem dla ociemniałych w Laskach. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych współtworzył Komitet Obrony Robotników i aktywnie w nim działał. Razem z księdzem Czesławem Białkiem reaktywował przedwojenny „Patronat”, organizację zajmującą się opieką nad więźniami i ich rodzinami. Ostatnie lata życia spędził w osamotnieniu. Zmarł w 1991 roku, pochowano go w bliskich mu przez całe życie Laskach, a na pogrzebie, zgodnie z jego wolą, była jedynie modlitwa za niego i o pokój między narodami całego świata oraz zbawienie wszystkich ludzi.
Poświęcony ks. Janowi Ziei film dokumentalny „W duchu i w prawdzie” powstał w 1997 roku, w związku z setną rocznicą urodzin bohatera. Jego autorami są Krystyna Mokrosińska i Jacek Moskwa. Ks. Zieję wspominają w filmie m.in. Jerzy Turowicz, ks. Adam Boniecki, Henryk Wujec, Jacek Kuroń oraz Zofia i Zbigniew Romaszewscy.
Książkę Jacka Moskwy „Ks. Jan Zieja. Życie Ewangelią” można zamówić tutaj.

2014-11-11T17:09:00+00:00 11 listopada 2014|Bez kategorii|