– Dni Tischnerowskie właściwie nigdy się nie kończą. Publiczność wychodzi i chce dalej dyskutować – tak tegoroczną edycję imprezy podsumował Wojciech Bonowicz. Nagrody rozdano, debaty odbyto, wybrzmiała muzyka, ale impreza jeszcze długo będzie żyła w pamięci tych, którzy w niej uczestniczyli.

 

Charakterystyczną cechą obecnej edycji był większy niż w poprzednich latach udział młodzieży. Oprócz stałej publiczności, pojawiło się sporo nowych uczestników; widać to było choćby przy stoisku z książkami, gdzie kupowano nie tylko nowe książki ks. Tischnera, ale również wznowienia. Największa publiczność zjawiła się na wykładzie Timothy’ego Gartona Asha (ok. 800 osób), ale i na pozostałych wydarzeniach frekwencja była bardzo dobra – i to mimo kuszącej, słonecznej pogody, która nie zmieniała się przez całe Dni.

18. Dni Tischnerowskie zaczęły się od Mszy świętej w pięknej oprawie, a zakończyły galą Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera, gdzie słowu laureatów towarzyszyła muzyka z płyty „Tischner. Mocna nuta” w wykonaniu zespołu Trebuni-Tutków i przyjaciół. Tegoroczna edycja zgromadziła naprawdę wspaniałych gości – obok wspomnianego Timothy’ego Gartona Asha posłuchać mogliśmy Agnieszki Kołakowskiej, Andrzeja Brzezieckiego, Krzysztofa Czyżewskiego, ks. Andrzeja Draguły, Wojciecha Jagielskiego, Dariusza Kosińskiego, Ryszarda Koziołka, Radosława Krzyżowskiego, Miłosza Puczydłowskiego, Zbigniewa Stawrowskiego, Henryka Woźniakowskiego i Kuby Wygnańskiego. Z powodów zdrowotnych nie mogła przybyć Marta Tarabuła, a z powodów służbowych – Wojciech Bojanowski, który jednak nagrał blisko półgodzinny wywiad specjalnie dla krakowskiej publiczności. Nad przebiegiem rozmów czuwali Anna Goc, Maria Karolczak, Dominika Kozłowska i Wojciech Bonowicz, a o organizację całości zadbała ekipa pod kierownictwem Jolanty Kogut. Ciekawe rzeczy działy się też w towarzyszącej Dniom Strefie Tischnera.

Bardziej szczegółowe omówienie tegorocznej edycji znajdzie się na naszej stronie niebawem. A na razie wszystkim, którzy zechcieli uczestniczyć w tym święcie myślenia – serdecznie dziękujemy!

Zachęcamy do obejrzenia fotograficznych relacji z poszczególnych wydarzeń, które można znaleźć tutaj.

Na zdjęciu: tegoroczni laureaci Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Tischnera wraz z jurorami. Od lewej: ks. Adam Boniecki, Kuba Wygnański, Krzysztof Czyżewski, Miłosz Puczydłowski i Henryk Woźniakowski. Autorem zdjęcia jest Jędrzej Kogut.