W sobotę 21 kwietnia o godz. 10 zapraszamy na spotkanie „Kto się boi prawdy? Dyskusja o słowie, wolności i mediach”.

 

Spotkanie, przygotowane przez redakcję miesięcznika „Znak”, odbędzie się w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera w Krakowie (ul. Westerplatte 11). Jego głównym bohaterem będzie Wojciech Bojanowski, dziennikarz TVN, który otrzymał Nagrodę Grand Press i tytuł Dziennikarza Roku 2017 za reportaż o śmierci Igora Stachowiaka we wrocławskim komisariacie.

Spotkanie rozpocznie się mini-wykładem Wojciecha Bojanowskiego o tym, jak wyglądała praca nad nagrodzonym reportażem, z jakimi trudnościami się mierzył i jakie były reakcje po jego emisji. Kolejnym punktem będzie rozmowa o wolności słowa i odpowiedzialności za słowo w mediach, która poprowadzi Michał Jędrzejek. Jakie dylematy związane z wolnością słowa i odpowiedzialnością za nie przeżywa dziennikarz śledczy? Czy podczas pracy nad reportażem o Igorze Stachowiaku pojawiła się myśl, jakie konsekwencje ten materiał będzie miał dla wizerunku polskiej policji? Czy zdarza się dziennikarzom zrezygnować z podjęcia jakiegoś tematu tylko z powodu np. niepokoju o jego skutki dla prezentowanych w reportażu bohaterów? Czym jest odpowiedzialność wobec informatorów? O to m.in. zapyta gościa redaktor „Znaku”.

Na koniec przewidziano czas na dyskusję z publicznością. W spotkaniu wezmą udział uczniowie liceów, ale jest ono otwarte dla wszystkich. Zachęcamy do licznego udziału i skorzystania z obecności w Strefie Tischnera tak wyjątkowego gościa. Przypominamy: początek o godz. 10.

 

Na zdjęciu: cytat z ks. Tischnera wyświetlany podczas Dni Tischnerowskich na ścianie kamienicy przy ul. Brackiej. Źródło: archiwum Dni Tischnerowskich.