Janina Ochojska, abp Grzegorz Ryś i Michael Schudrich byli gośćmi debaty zatytułowanej „Inny?”, która odbyła się 20 kwietnia w Centrum Promocji Mody przy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

 

Janina Ochojska – działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki oraz Michael Schudrich – religioznawca i historyk, naczelny rabin Polski byli gośćmi debaty, w której wzięło udział 200 słuchaczy, w tym liczna (160) grupa uczniów łódzkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jak informuje strona internetowa Archidiecezji Łódzkiej, debatę poprzedziła praca w grupach, którą prowadzili dr Monika Kopytowska, Joanna Podolska, Piotr Kłys oraz Tomasz Gąsienica-Józkowy. Samą debatę poprowadził ks. Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych w Gdańsku. Oto fragment relacji na wspomnianej stronie:

– Dla mnie inny to po prostu drugi człowiek. – mówiła  Janina Ochojska, odnosząc się do tytułu spotkania. – Nie jest ważne, jaką wyznaje religię, jakiej jest rasy, z jakiego kraju pochodzi. To nie ma znaczenia. Wierzę w to, że wszyscy wyznajemy tę samą wartość, jaką jest dobro człowieka – dodała.

Rabin Schudrich, mówiąc o szacunku do inności każdego człowieka, przywołał postać Jana Pawła II, który był bardzo otwarty na drugiego. – Starał się zrozumieć i poznać każdego człowieka, bo każdy człowiek to jest dziecko Boga – zauważył żydowski duchowny. –  Każdy człowiek ma święta iskrę – swoją duszę. Papież stawiał także wyzwanie, by nie sądzić drugiego człowieka, ale poznać i dotykać świętej iskry, która w nim jest – podkreślił rabin.

Odpowiadając na pytanie o inność, metropolita łódzki podkreślił, że jeśli się chce wspólnotę uczynić jednolitą, to się rozbija każda ludzką społeczność. – To nie jest takie proste uczyć się różnorodności, bo albo jest tak, że chcemy wszystkich innych pod siebie przetwarzać, albo chcemy być ciągle kimś innym, a nie sobą. To są dwie wielkie pokusy. Myślę, że jedna i druga jest pokusą pychy, a efekt jest taki sam – kończy się gwałtem, przemocą, choć motywowaną bardzo wzniośle. – podkreślił arcybiskup.

 

Gościem specjalnym spotkania, który miał swoje wystąpienie po zakończeniu debaty, był Szymon Hołownia – dziennikarz, pisarz i publicysta. Pomysłodawcą spotkania była Fundacja KOLOROWO wraz z Łódzkim Klubem „Tygodnika Powszechnego”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu: „100 lat Tożsamości Narodowej w Kulturze”.

 

Filmowy zapis debaty oraz galerię zdjęć można obejrzeć tutaj.

Zdjęcie: strona internetowa Archidiecezji Łódzkiej.