Tegoroczna „Jaskinia filozofów” odbyła się w piątek 22 kwietnia w Kinie „Kijów”. Poprzedzić ją miał wykład gościa głównego Dni – wybitnego amerykańskiego historyka Timothy’ego Snydera. Niestety, w ostatniej chwili atak ostrej grypy uniemożliwił mu przyjazd do Krakowa. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wieczoru.

Nieobecność gościa głównego nie była jedyną przykrą niespodzianką; swój udział w „Jaskini…” odwołał też socjolog Paweł Śpiewak. W tej sytuacji organizatorzy – jako rekompensatę – przygotowali dla publiczności m.in. fragment wystąpienia prof. Snydera w czasie konferencji zorganizowanej w ubiegłym roku przez Europejskie Centrum Solidarności. Wyemitowano także skrót radiowej rozmowy Leszka Kołakowskiego i ks. Józefa Tischnera, nagranej w maju 1992 roku.

Następnie przed blisko 700-osobową publicznością zasiedli: politolog i orientalista Piotr Kłodkowski, polityk i publicysta Jan Maria Rokita, historyk i polityk Wojciech Roszkowski oraz filozof Zbigniew Stawrowski. Rozmowę z gośćmi poprowadziła redaktor naczelna miesięcznika „Znak” – Dominika Kozłowska. Rozmowa koncentrowała się wokół problematyki wolności i historii – taki bowiem temat wykładu zaproponował prof. Snyder.

Organizatorzy Dni przygotowali krótki film prezentujący głosy poszczególnych uczestników „Jaskini…”.

Fotorelacje z niektórych wydarzeń 16. Dni Tischnerowskich można obejrzeć tutaj.