Fizyk i kosmolog Julian Barbour, matematyk i informatyk Gregory Chaitin, neurobiolog Semir Zeki oraz pisarze John Banville i Stefan Chwin – oto główne gwiazdy trzeciej edycji Festiwalu Kopernika, która odbędzie się w Krakowie w dniach 17-22 maja. Tematem tegorocznej edycji jest „Piękno”. Gospodarzem imprezy będzie – jak zawsze – ks. Michał Heller.

„Nie zdajemy sobie często sprawy, jak kluczową rolę w kulturze odgrywa piękno: cementuje związki między ludźmi, zmienia przestrzeń publiczną, wzbogaca nasze postrzeganie rzeczywistości, zaś artyści dostarczają nam nie tylko emocjonalnych uniesień, ale i powodów do głębokich przemyśleń. Piękno stanowi także jedno z kryteriów prawdy w nauce, a w sztuce religijnej pozwala dosięgnąć transcendencji”, piszą na stronie Festiwalu Kopernika jego organizatorzy.
Festiwal „ma na celu pokazanie różnych wymiarów obecności nauki w kulturze. Nauka to jedna z najbardziej fascynujących przygód ludzkości, naznaczona zmaganiami z tajemnicami przyrody, ale i intelektualną radością poznawania. Rzadko jednak stawiamy sobie pytanie, w jak wielkim stopniu odkrycia naukowe kształtują nasz sposób postrzegania rzeczywistości i jak bardzo wpływają na całość tego, co nazywamy kulturą. Istnieje pokusa, by teorie naukowe przeciwstawiać sztuce i literaturze, gdy tymczasem należą one do rdzenia tradycji Zachodu.
Refleksja nad wzajemnym wpływem koncepcji naukowych, religii, literatury i sztuki – nie tylko poprzez wykłady i dyskusje, ale także projekcje filmów, koncerty i wystawy – pozwoli lepiej zrozumieć złożone powiązania tych dziedzin i zainteresuje szerokie grono odbiorców. Copernicus Festival wzorowany jest na World Science Festival, który co roku odbywa się w Nowym Jorku, gromadząc najlepszych światowych naukowców i rzesze uczestników”.
Inicjatorami Copernicus Festival są Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Partnerem strategicznym festiwalu jest „Tygodnik Powszechny”. Finansowo imprezę wspiera Miasto Kraków.

Wykładu Juliana Barboura „The Origin of Structure and Beauty in the Universe” będzie można posłuchać w środę 18 maja (w czasie wszystkich wykładów zapewnione będzie tłumaczenie symultaniczne). W czwartek 19 maja spotka się z publicznością Gregory Chaitin, którego wystąpienie nosić będzie tytuł „Beauty in physics, mathematics and biology”. W piątek 20 maja Wykład Lemowski wygłosi Stefan Chwin, posłuchać też będzie można rozmowy z Johnem Banville’em. Pionier neuroestetyki Semir Zeki wygłosi w sobotę 21 maja wykład zatytułowany „The neurobiology of aesthetic experiences and the significance of beauty”. Wreszcie w niedzielę 22 maja posłuchać będzie można gospodarza imprezy – ks. Michał Heller; po jego wystąpieniu odbędzie się dyskusja zatytułowana „Pochwała niedoskonałości”. To oczywiście tylko niektóre punkty programu; wśród gości Festiwalu Kopernika znajdą się też m.in. historyk sztuki Andrzej Betlej, teolog ks. Henryk Paprocki, filozof Karol Tarnowski i neurobiolog Jerzy Vetulani.

Szczegółowe informacje o programie tegorocznego Festiwalu Kopernika można znaleźć tutaj.