Filozof Robert Piłat, pisarka i reżyserka Aleksandra Domańska oraz działaczka społeczna Marina Hulia – tak brzmią nazwiska osób, które w tym roku postanowiła wyróżnić kapituła Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Nagrodę przyznano po raz dwudziesty.

 

To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest nieprzerwanie od 2001 r., zawsze w trzech równorzędnych kategoriach: za twórczość teologiczną lub filozoficzną, za publicystykę lub eseistykę oraz za działalność społeczną. Fundatorami Nagrody Tischnera są Grupa ERGO Hestia i Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Każdy z laureatów otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 33 000,00 zł oraz statuetkę autorstwa Mariana Gromady. Wśród dotychczasowych laureatek i laureatów znaleźli się m.in.: s. Małgorzata Chmielewska, ks. Manfred Deselaers, Wojciech Jagielski, Ryszard Kapuściński, Henryka Krzywonos-Strycharska, Karol Modzelewski, Jan Nowak-Jeziorański, Janina Ochojska, Wiktor Osiatyński, Lidia i Jerzy Owsiakowie, Władysław Stróżewski, Jerzy Szacki, Paweł Śpiewak, ks. Mirosław Tosza, Karolina Wigura i o. Ludwik Wiśniewski.

A oto pełna treść werdyktu jury.

„Jury w składzie: ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Witold Dudziński, Jacek Karnowski, abp Grzegorz Ryś, Władysław Stróżewski, Piotr Maria Śliwicki, Łukasz Tischner (sekretarz), Karolina Wigura oraz Henryk Woźniakowski podczas posiedzenia w dniu 16 września 2020 r. wyłoniło trzech laureatów. Nagrodzeni zostali:

  1. Robert Piłat – w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację »myślenia według wartości«. Wyróżniony za książkę »O rozsądku i jego szaleństwach«, w której przypomina, że filozofia ma służyć dobremu życiu. Jego wnikliwe analizy dowodzą, że roztropność sprzyja ludzkiemu rozwojowi, a chwile spełnienia zawsze naznaczone są kruchością.
  1. Aleksandra Domańska – w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować »nieszczęsny dar wolności«. Wyróżniona za książkę »Bohatyrowicze. Szkice do portretu«, w której bada historyczne przyczyny podziałów wśród Polaków. Wskazuje na skłonność do gloryfikacji klęski i związany z nią trwały uraz do sił postrzeganych jako obce. Aleksandra Domańska szkicuje barwny, zaktualizowany Polaków portret własny.
  2. Marina Hulia – w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”. Wyróżniona za działalność na rzecz uchodźców i więźniów. Marina Hulia budzi wrażliwość na los innych narodów i pomaga budować Polskę dla ludzi, a nie tylko dla Polaków”.

Retransmisję gali wręczenia tegorocznej Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera będzie można obejrzeć on-line w sobotę 21 listopada o godz. 17. Rozmowy z udziałem trójki laureatów, którą poprowadzi Jolanta Drużyńska, można posłuchać dziś po godz. 21 w Radiu Kraków (www.radiokrakow.pl). Więcej informacji o tegorocznych laureatach i samej nagrodzie można znaleźć na podstronie Nagrody Tischnera.

Fundatorami Nagrody są Grupa ERGO Hestia i Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.
Każdy z laureatów otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 33 000,00 zł oraz statuetkę autorstwa Mariana Gromady.