Zmarł ks. Tadeusz Juchas

Strona główna/Bez kategorii/Zmarł ks. Tadeusz Juchas

Zmarł ks. Tadeusz Juchas

W sobotę 17 maja nad ranem zmarł ks. Tadeusz Juchas, kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Podhala w Ludźmierzu. Proboszczem w tej podhalańskiej miejscowości został w 1985 roku. Wielokrotnie gościł w sanktuarium ks. Józefa Tischnera, a po jego śmierci udzielał gościny Rekolekcjom Tischnerowskim. Od kilku lat zmagał się z chorobą nowotworową. Miał 65 lat.

Pochodził ze Starego Bystrego. Miał siedmioro rodzeństwa. Wychowywał się bez matki, która zmarła, kiedy miał trzy lata. Po zdaniu matury w liceum w Jabłonce wstąpił, podobnie jak jego starszy brat Franciszek, do seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1972 roku z rąk kardynała Karola Wojtyły. Jako wikary pracował w Luborzycy, Gilowicach, Krakowie i Wieliczce. 20 grudnia 1985 roku został mianowany proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu. Dzięki jego staraniom ludźmierska świątynia została podniesiona do godności Bazyliki Mniejszej, w pobliżu stanął Dom Pielgrzyma Maryjny Ogród Różańcowy oraz nowa plebania, a XIX-wieczny kościół został osuszony i rozbudowany.
Sanktuarium w Ludźmierzu – nazywane „duchową stolicą Podhala” – jest tradycyjnym celem pielgrzymek z Podhala, Spisza i Orawy, ale odwiedzają je licznie również pielgrzymi z innych stron Polski. W 1997 roku do Ludźmierza przybył papież Jan Paweł II. Dzięki staraniom księdza Juchasa kopie figury Matki Boskiej trafiły do świątyń w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, na Dominikanie, a nawet – do Betlejem.
Ksiądz Tadeusz Juchas pełnił też m.in. funkcję kapelana Związku Podhalan. Bywał na Mszach Ludzi Gór pod Turbaczem, organizował Święta Bacowskie. Zawsze dbający o pamięć o księdzu Józefie Tischnerze (chociaż byli po imieniu, publicznie z szacunkiem mówił o nim „ksiądz profesor”), po jego śmierci z radością zgodził się, by w sanktuarium co roku odbywały się Rekolekcje Tischnerowskie.
Za swoje zasługi dla Kościoła otrzymał godność prałata. Został też odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od kilku lat zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł w Krakowie podczas kolejnego pobytu w szpitalu. Trumnę z ciałem zmarłego przewieziono do Ludźmierza, gdzie od poniedziałku 19 maja trwać będą czuwania modlitewne w kaplicy pogrzebowej przy cmentarzu (codziennie od godz. 19 do 21).
Uroczystości pogrzebowe w Bazylice rozpoczną się w piątek 23 maja o godz. 15. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w sobotę 24 maja o godz. 11.

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej Podhale-Region. Autorką zdjęcia jest Beata Szkaradzińska. Więcej zdjęć ks. Tadeusza Juchasa wykonanych przez tę autorkę można znaleźć tutaj.

2014-05-19T13:56:00+00:00 19 maja 2014|Bez kategorii|