Stałym bywalcom naszej strony nie trzeba pewnie o tym przypominać. Ale wszystkich, którzy naszą stronę odwiedzają od czasu do czasu albo właśnie na nią trafili, chcemy zachęcić do wakacyjnej wizyty w Łopusznej i do odwiedzenia „Tischnerówki”, od 10 lat istniejącej przy Gminnym Ośrodku Kultury. To miejsce, gdzie zebrano najważniejsze pamiątki po ks. Józefie Tischnerze.
Rodzina Tischnerów mieszkała w Łopusznej od wczesnych lat 30. ubiegłego wieku. Rodzice ks. Tischnera byli nauczycielami, rodzina miała więc mieszkanie w budynku szkolnym w centrum wsi, blisko Dunajca. W latach 90. budynek zaczął niszczeć i w końcu w następnej dekadzie władze zdecydowały, iż powinien zostać rozebrany. Chciano jednak upamiętnić postać ks. Tischnera, tak mocno z Łopuszną związanego. Tak narodził się pomysł wybudowania „Tischnerówki”, którą otwarto w czerwcu 2004 r., w czwartą rocznicę śmierci jej patrona. W ciągu pierwszych 2,5 roku istnienia odwiedziło ją 16 tysięcy osób.
W tym drewnianym domku zebrano wiele cennych pamiątek po autorze „Etyki solidarności”. Jest tam m.in. kielich, z którym odprawiał „bacówkowe” Msze święte, narty, na których jeździł, i charakterystyczny pomarańczowy plecak, który nosił podczas wycieczek. Są jego świadectwa i indeks, są odręczne notatki, jest Order Orła Białego, który otrzymał, będąc już ciężko chorym. Jest jego biurko, jego maszyna do pisania, a także obrazy, które go otaczały; portret o. Kolbego i zdjęcia Matki Teresy i ks. Jerzego Popiełuszki. Wreszcie – jest mnóstwo interesujących zdjęć od dzieciństwa aż po ostatnie lata życia.
Zbiory są od czasu do czasu uzupełniane. W dodatku na piętrze powstała specjalna izba, w której można obejrzeć filmy z ks. Tischnerem, poczytać jego książki czy przejrzeć kroniki szkół tischnerowskich. Ozdobą tej izby jest obszerna praca Mariana Gromady „Byli chłopcy, byli…”, dedykowana góralskim muzykantom.
W niedzielę 20 lipca na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej odbędzie się 42. Konkurs Potraw Regionalnych „Góralskie Jodło” (początek o godz. 14:30).
Wstęp do „Tischnerówki” jest płatny (bilet normalny kosztuje 4,50 zł, ulgowy – 3,50 zł). Warto jednak odwiedzić to miejsce, jeśli chce się odetchnąć trochę duchem ks. Tischnera. Więcej informacji na temat „Tischnerówki” można znaleźć tutaj.