Medale Honorowe Za Zasługi dla Województwa Małopolskiego to najważniejsze odznaczenia przyznawane przez małopolski samorząd. W tym roku w gronie laureatów znaleźli się m.in. ks. Adam Boniecki i Kazimierz Tischner.

 

O tym, kto otrzyma medal, radni województwa zdecydowali jednogłośnie. Wręczenie nastąpi 9 czerwca podczas Święta Małopolski. Złoty medal przyznano w tym roku wybitnej sportsmence, wielokrotnej medalistce olimpijskiej i mistrzyni świata Justynie Kowalczyk.

Srebrne medale postanowiono przyznać Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która obchodzi jubileusz 200-lecia powstania; ks. Adamowi Bonieckiemu, popularnemu duszpasterzowi i publicyście, byłemu redaktorowi naczelnemu „Tygodnika Powszechnego”; Janowi Kościuszce, znanemu krakowskiemu restauratorowi, organizatorowi corocznych wigilii na Rynku Głównym; prof. Jackowi Purchli, założycielowi i wieloletniemu dyrektorowi Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie; oraz – pośmiertnie – Arturowi Puszko, który przez 14 lat był dyrektorem szpitala w Nowym Sączu.

Brązowe medale trafią w tym roku w ręce dr Anny Chrapusty, wybitnej chirurg, specjalizującej się w chirurgii plastycznej i dziecięcej; Pawła Ciećko, od ponad 10 lat pełniącego obowiązki małopolskiego inspektora ochrony środowiska; Wacława Jankowskiego, założyciela (wspólnie z żoną Jadwigą Leśniak-Jankowską) Krakowskiej Opery Kameralnej, jedynej prywatnej opery w Polsce; Akiko Miwy, właścicielki pensjonatu w Harklowej, współzałożycielki stowarzyszenia polsko-japońskiego na rzecz regeneracji środowiska „Tęcza”; Krzysztofa Orzechowskiego, aktora i reżysera, wieloletniego dyrektora Teatru im. Słowackiego w Krakowie; Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Miechowie; oraz Kazimierza Tischner, założyciela i prezesa Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

 

Na zdjęciu: ks. Adam Boniecki i Kazimierz Tischner wraz ze współpracownikami ze Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”. Fot. Piotr Fajfer.