„Stary Sącz był od wieków miejscem targowym. Handlowano tu końmi, bydłem, żywnością, narzędziami rolniczymi i wyrobami rzemieślniczymi. Na tych jarmarkach Tischnerowie – a wcześniej Stolarscy lub Stolarczykowie – sprzedawali powrozy”. Tak zaczyna się jeden z rozdziałów przewodnika „Śladami księdza Józefa Tischnera po Starym Sączu”.

 

Autorem publikacji, przygotowanej przez Towarzystwo Miłośników Starego Sącza na jubileusz 90. urodzin ks. Józefa Tischnera, jest Wojciech Bonowicz. Niewielka, bogato ilustrowana książeczka składa się z czterech rozdziałów: „Kim był  ksiądz Józef Tischner?”, „Ród Tischnerów”, „Ksiądz Józef Tischner i Stary Sącz” oraz „Spacer śladami księdza Józefa Tischnera”. Książeczka została tak zaprojektowana, żeby w przystępny sposób przedstawić związki Tischnera z miastem jego urodzenia oraz pomóc w zwiedzaniu miejsc związanych z życiem jego i jego rodziny tym, którzy Stary Sącz odwiedzą. Spacer rozpoczyna się przy domu, w którym przyszedł na świat ks. Tischner, a kończy w Muzeum Regionalnym im. Seweryna Udzieli, gdzie na piętrze mieści się bogato wyposażona Izba Pamięci Księdza Profesora Tischnera.

To właśnie w muzeum można zaopatrzyć się w egzemplarz przewodnika. Placówka, po okresie przymusowego zamknięcia, jest już otwarta. W maju – od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 13.00, a w czerwcu – od wtorku do soboty w godzinach od 10.00 do 16.00, a w niedzielę od 10.00 do 13.00. Zainteresowani wysyłkowym zakupem przewodnika muszą się kontaktować bezpośrednio z muzeum, pisząc na adres mailowy: [email protected]. Więcej informacji o działalności muzeum można znaleźć na jego stronie internetowej.