Dwie dekady temu został redaktorem naczelnym „Więzi”. Miał wtedy 39 lat i 12 lat pracy w piśmie za sobą. Dziś każdy jego artykuł odbija się w Polsce szerokim echem, a on sam stał się symbolem dziennikarskiej rzetelności. We wtorek 25 maja w sieci spotkanie jubileuszowe ze Zbigniewem Nosowskim.

 

„Najwięcej radości sprawia nam nie to, że ktoś przeczyta, co piszemy, ale gdy okaże się to naszym czytelnikom pomocne”, mówił Katolickiej Agencji Informacyjnej wiosną 2001 roku, kiedy obejmował kierowanie „Więzią” po Cezarym Gawrysiu. „Zmiana dokonała się w sposób ewolucyjny, nikt się z nikim nie spierał”, podkreślał. Pierwszy numer pod jego kierownictwem ukazał się maju 2001 roku.

„Jest to miesięcznik redagowany trochę jak tygodnik”, wyjaśniał w tym samym wywiadzie. „Czytelnik znajdzie w nim zarówno refleksję nad tym, co ponadczasowe i ważne, jak i refleksję nad sprawami bieżącymi”. Tłumaczył, że nazwa „Więź” odzwierciedla program pisma i środowiska, które mają „służyć pojednaniu i przezwyciężaniu stereotypów, w wymiarze narodowym między Polakami i Żydami, Niemcami, Rosjanami, Ukraińcami i pozostałymi sąsiadami; w wymiarze ekumenicznym między chrześcijanami różnych wyznań; w wymiarze religijnym między katolikami a wyznawcami judaizmu i innych religii niechrześcijańskich czy ludźmi niewierzącymi”.

Jak dziś patrzy na to, co dzieje się w świecie, Polsce i Kościele? Jak widzi swoją rolę i rolę pisma, które prowadzi, w nadchodzącym czasie? We wtorek 25 maja o godz. 19 „Więź” zaprasza na spotkanie ze swoim naczelnym. Poprowadzi je Jakub Halcewicz-Pleskaczewski, który kieruje internetową odsłoną „Więzi”. Spotkanie będzie można obejrzeć na facebookowym profilu pisma. Zapraszamy!