W czwartek 7 maja we wrocławskim Sanatorium Kultury (Przejście Garncarskie 2) można się będzie spotkać z ks. Janem Kaczkowskim, dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, tegorocznym laureatem Medalu św. Jerzego. Organizatorem spotkania, które rozpocznie się o godz. 18, jest Klub „Tygodnika Powszechnego”.

Kilka tygodni temu do księgarń trafił tom rozmów z ks. Kaczkowskim przeprowadzonych przez Piotra Żyłkę, zatytułowany „Życie na pełnej petardzie”. Książka od razu stała się bestsellerem, a na spotkania z autorami przychodzą tłumy słuchaczy. Wydawnictwo WAM, które książkę opublikowało, reklamuje ks. Jana jako „najbardziej lubianego polskiego księdza”.
Rzeczywiście, ks. Kaczkowski ujmuje swoim autentyzmem i tym, że nie pasuje do przyjętych w Polsce schematów. Do „tradycjonalistów” zbliża go np. troska o podniosły charakter liturgii, do „liberałów” – niechęć do umieszczania osoby księdza na piedestale. „Chciałbym Kościoła bliskiego”, mówił niedawno w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego”. „Żeby nasi kochani wierni nie musieli na przygiętych nogach wchodzić do zakrystii, z drżeniem serca, bo to trochę nie na swój teren. I żeby tam nie czekał na nich ksiądz-wielki pan”.
Odwiedzających stronę Tischner.pl ucieszy informacja, że wśród swoich najważniejszych życiowych autorytetów ks. Kaczkowski na jednym z pierwszych miejsc wymienia ks. Józefa Tischnera.
Wstęp na wrocławskie spotkanie jest wolny. A zainteresowani książką mogą ją zamówić tutaj.