Ojczyzna, patriotyzm, naród – oto pojęcia, wokół których toczyć się będą dyskusje podczas tegorocznych Dni Tischnerowskich. Na sesji naukowej pojawią się m.in. Jerzy Szacki, Bronisław Łagowski, Dariusz Kosiński, Dariusz Gawin i były premier Słowacji Jan Čarnogursky. Główny wykład wygłosi Władysław Stróżewski. Swoje obrazy pokaże Marian Gromada. Zobaczymy spektakl „Ojczyzna Tischnera” z udziałem Ewy Kaim, Krzysztofa Globisza i Jerzego Stuhra. Zapraszamy do Krakowa w dniach 27-30 kwietnia.

Ostateczny program tegorocznej imprezy wisi już na stronie Dni Tischnerowskich (www.dni.tischner.pl – wystarczy kliknąć odpowiednią ikonkę po lewej stronie). Poniżej zamieszczamy jego omówienie.
Dni, jak zawsze, rozpoczną się od Mszy świętej w kolegiacie św. Anny oraz wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera i spotkania z jej laureatami w budynku PWST przy ul. Straszewskiego 22. W tym roku nagrodę otrzymali: teolog i filozof Piotr Sikora, historyk teatru Dariusz Kosiński oraz Uniwersytet Dzieci, który reprezentować będzie jego założycielka Agata Wilam. Towarzyszyć tym wydarzeniom będzie wystawa obrazów Marian Gromady z cyklu „Byli, chłopcy, byli…”. To wszystko w środę 27 kwietnia.
Natomiast w czwartek i piątek odbędzie się sesja naukowa poświęcona patriotyzmowi. W pierwszym dniu – tj. we czwartek 28 kwietnia – wystąpią: prof. Jerzy Szacki (Patriotyzm jako „błąd” i jako „cnota”), dr Marek A. Cichocki (Czy istnieje metafizyka państwa?), dr Tadeusz Szawiel (Egzystencjalne źródła patriotyzmu i rzeczywistość społeczna) oraz prof. Zbigniew Stawrowski (O ojczyźnie i patriotyzmie w duchu tischnerowskim). Drugi dzień – piątek 29 kwietnia – otworzy były premier Słowacji dr Ján Čarnogursky (Nacjonalizm kontra patriotyzm), a następnie głos zabiorą: prof. Bronisław Łagowski (Polska gnoza narodowa), prof. Dariusz Kosiński (Ulica jako teatr narodowy. Patriotyzm po 10 IV) i dr Dariusz Gawin (Przyszłość patriotyzmu). Sesję poprowadzą o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski i prof. Aleksander Bobko, a miejscem obrad będzie aula Collegium Novum UJ. Początek obrad każdego dnia o g. 10.
Swoistym uzupełnieniem refleksji o ojczyźnie i patriotyzmie będzie głośna lektura znanego eseju ks. Tischnera „Chochoł sarmackiej melancholii”, którą zaplanowano w czwartkowy wieczór w PWST (g. 18). Esej odczyta aktor Roman Gancarczyk.
W piątek natomiast będzie okazja, żeby posłuchać głównego gościa Dni, prof. Władysława Stróżewskiego. W ramach cyklu Colloquia Tischneriana wygłosi on wykład zatytułowany „Problemy uczestnictwa”, a następnie weźmie udział w „Jaskini filozofów”, gdzie „O ojczyźnie, miłości i innych sprawach” dyskutować będzie z dr. Jánem Čarnogurskim oraz o. prof. Janem Andrzejem Kłoczowskim. Dyskusję poprowadzą Elżbieta Kot i Wojciech Bonowicz. Oba te wydarzenia odbędą się w Auli Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej. Początek odpowiednio o g. 17 i 18.30.
Jak co roku, równolegle z Dniami Tischnerowskimi odbywać się będzie Majówka Szkół Tischnerowskich (w Szkole Podstawowej nr 153 w Krakowie) oraz – w sobotę 30 kwietnia – Spotkanie Filozoficzne Młodych (w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera), w którym udział wezmą filozofowie z Instytutu Myśli Józefa Tischnera.
Zwieńczeniem Dni będzie spektakl multimedialny „Ojczyzna Tischnera” w reżyserii Ewy Kutryś (rektora PWST) z udziałem Ewy Kaim, Krzysztofa Globisza, Jerzego Stuhra oraz muzyki góralskiej z Łopusznej. Spektakl łączyć będzie sceny z „Wesela” Wyspiańskiego z fragmentami tekstów ks. Tischnera; będzie to opowieść o współczesnej Polsce widzianej oczami autora „Etyki solidarności”. O ile na wszystkie inne imprezy wstęp jest wolny, o tyle na spektakl obowiązywać będą zaproszenia (do odebrania księgarni Znaku (ul. Sławkowska 1) i w PWST.
Zachęcamy wszystkich, żeby w tym miłym, poświątecznym okresie znaleźli czas na głębszą refleksję o tym, czym jest ojczyzna, jakie zobowiązania wynikają z przynależności do narodu i czy patriotyzm jest postawą anachroniczną, czy przeciwnie – jest czymś, na czym można budować przyszłość.