10 czerwca będzie miał premierę nowy film Kamila Witkowskiego i ubiegłorocznej laureatki Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera Mariny Hulii. „Wszyscy wszystko zjedli” to opowieść o Madinie Mazalievej, która uciekła z Czeczenii z trójką dzieci, a dziś w Polsce pomaga innym – gotując. Strona Tischner.pl objęła film swoim patronatem.
Madina Mazalieva to jedna z wielu czeczeńskich kobiet, które Marina Hulia poznała na dworcu w Brześciu. Za sobą miała dramatyczne doświadczenia – przeżyła dwie straszne wojny, wraz z trójką dzieci uciekła z Czeczenii przed mężem, który brał narkotyki i znęcał się nad rodziną – a przed sobą niejasną przyszłość. Dzięki spotkaniu z Mariną udało jej się ułożyć życie na nowo: znalazła gościnny dom, jej dzieci poszły do szkoły, a ona sama zaangażowała się w pomoc innym, wykorzystując swoje talenty kulinarne.
„Wojna ma różne oblicza. Wojna to nie tylko wybuchy, czołgi”, opowiadała Marina Hulia w programie „Dzień dobry TVN”. „Jest też wojna niewidzialna i w Czeczenii taka trwa. Tam ludzie giną, są porywani, jest reżim i ludzie są niesamowicie zastraszeni. Najciężej żyje się w Czeczenii kobietom, ponieważ kobieta jest niechroniona, bezbronna, jest tą, której nie wolno niczego. Nie wolno jej nawet powiedzieć tego, że jej mąż pije, bije, znęca się nad nią, czasami w obecności dzieci. Większość mam na dworcu w Brześciu to były kobiety, które uciekały przed przemocą. Ratując siebie, ratowały dzieci, bo dzieci na Kaukazie należą do rodziny męża”.
Wspólnie z Kamilem Witkowskim Marina Hulia przygotowała wcześniej film dokumentalny „Heda”, który także był opowieścią biograficzną o jednej z kobiet z dworca Brześć. Film ten był prezentowany m.in. w ramach ubiegłorocznych Nadzwyczajnych Dni Tischnerowskich. Nowy film ma mieć premierę 10 czerwca w Kinie Muranów w Warszawie.
Oto jak autorzy opisują jego treść: „Wszyscy wszystko zjedli. Do cna. Bo Madina jest geniuszem gotowania. Będzie kroiła, wałkowała, lepiła, doprawiała. Z ekranu popłynie do Was zapach ziół i przypraw kuchni Madiny. O jedzeniu będzie, o mlaskaniu. O głodzie będzie. O matczynej miłości i o tym, jak Europa wyzwoliła Madinę. Opowiemy historię dziewczynki, która przeżyła dwie krwawe wojny. Dziewczyny, którą wydano za mąż, wbrew jej woli, bez miłości. Matki, która całą swoją miłość oddaje dzieciom. Dlaczego zabawki wożono jej aż z Kazachstanu? Dlaczego ukończyła tylko trzy klasy podstawówki? Jak przetrwała domowy terror? Skąd znalazła się w Polsce? No, i jak jej mieszka się u rodziny Stuhrów? Nasza dwuosobowa ekipa filmowa (reżyser, operator, dźwiękowiec: Kamil Witkowski, pomocnik reżysera: Marina Hulia) zaprasza do mlaskania, wąchania, dumania”.
„Kobiety takie, jak Madina, zwyciężają ludzką obojętność. Jak to robią? Czym to robią? Talerzem zupy rozdają miłość. Dziękujemy Ci, Madino, że ratujesz świat. Dzięki Tobie ma czym się »najeść« do syta”, napisała Dorota Sumińska.
W filmie obok głównej bohaterki wystąpią m.in. jej polscy przyjaciele – Katarzyna i Maciej Stuhrowie. „Nareszcie! Jednak marzenia się spełniają! Po wielu latach starań w końcu udało mi się zagrać w filmie u boku samej Madiny Mazalievej!”, wyznał w zapowiedzi filmu znany polski aktor.
A mottem filmu stały się słowa Cycerona: „Przyprawą potrawy jest głód”.