Kiedy w 2003 roku otrzymał Nagrodę Znaku i Hestii im. Józefa Tischnera, był autorem zaledwie dwóch książek. Dziś jest uznanym pisarzem i dziennikarzem, mającym na koncie kilkanaście tytułów. Właśnie ukazała się jego najnowsza książka – „Druga strona świata”.

 

Wojciech Jagielski zaczynał swoją karierę jako dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej. W latach 1991- 2012 pracował w „Gazecie Wyborczej”, a obecnie związany jest z „Tygodnikiem Powszechnym”. Specjalizuje się w tematyce Afryki oraz Azji Środkowej i Kaukazu. Opublikował m.in. „Dobre miejsce do umierania”, „Modlitwę o deszcz” (to właśnie za tę książkę przyznano mu Nagrodę Znaku i Hestii im. Józefa Tischnera), „Wieże z kamienia”, „Nocni wędrowcy”, „Wszystkie wojny Lary”, „Na wschód od zachodu”. Przed dwoma laty ukazał się pierwszy wybór jego reportaży i tekstów publicystycznych pisanych dla „Tygodnika Powszechnego”, zatytułowany „Strona Świata”.

Nowa książka – „Druga strona świata” – gromadzi artykuły z lat 2020-2022. Z oczywistych powodów otwiera ją grupa tekstów poświęconych wojnie w Ukrainie, tyle że opisywanej z nieco innej niż zazwyczaj perspektywy. Jak podkreśla we wstępie Paweł Pieniążek, Ukraina staje się dla Jagielskiego „tłem dla tematów, którymi reporter zajmuje się od lat. Dlatego wśród bohaterów są Czeczeni, którym na przełomie wieków nie udało się wywalczyć własnej niepodległości, a teraz stanęli po dwóch stronach frontu rosyjsko-ukraińskiej wojny; jest premier Pakistanu, który udał się z niefortunną wizytą do Moskwy, co prawdopodobnie kosztowało go polityczną karierę; są kolonizowane i wcielone do Związku radzieckiego państwa Azji Centralnej, wciąż szukające w własnej drogi”.

W opowieściach Jagielskiego, podkreśla Pieniążek, widać, jak bardzo świat jest połączony: „stare konflikty wlewają się w teraźniejsze, wydarzenia w centrum odczuwają peryferia, a wstrząsy w odległych, dla wielu mało istotnych, krajach docierają też czasami do kryształowego pałacu świata euroatlantyckiego”. Mapa szkicowana przez autora „Drugiej strony świata” obejmuje przede wszystkim Afrykę, Bliski Wschód, Kaukaz, Azję Centralną i Południową, a więc „miejsca niemal nieobecne w polskiej optyce”. Zajęci własnymi problemami, nie dostrzegamy, jak wiele ważnych dla naszego życia rzeczy dzieje się z dala od nas.

Dlatego warto sięgnąć po kolejną książkę Wojciecha Jagielskiego. Znaczenie poszczególnych wydarzeń czy sens zachodzących procesów tłumaczy on w sposób rzeczowy i przystępny. „To nie tylko pasjonująca lektura o zwykłych i niezwykłych ludziach, ich zmaganiach z historią, polityką, własnymi namiętnościami i żywiołami natury. To także potężna dawka rzetelnej informacji o świecie, pozwalająca zrozumieć zjawiska decydujące o jego współczesnym kształcie, poznać ich przyczyny – i przygotować się na skutki”, pisze wydawca książki.

Opublikowaną przez Znak książkę „Druga strona świata” można zamówić tutaj.

Na stronie internetowej „Tygodnika Powszechnego” można wysłuchać podcastu „Jagielski Story”, w którym z Wojciechem Jagielskim o aktualnych wydarzeniach na świecie rozmawia Krzysztof Story. Do tej pory ukazało się 15 odcinków. Wszystkie można znaleźć tutaj.