Od 20 do 23 października w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Nowe Oświecenie. Jednym z jego gości będzie Łukasz Lamża, ubiegłoroczny laureat Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Na zakończenie imprezy pojawi się też wybitny pisarz Wiesław Myśliwski.

 

Festiwal Nowe Oświecenie to nowa inicjatywa kulturalna na mapie Warszawy. Jak wyjaśnia jej dyrektor programowy – i jednocześnie dyrektor UCK „Alternatywy” – Krzysztof Czubaszek, celem imprezy jest refleksja „nad kondycją współczesności, kierunkami rozwoju świata, wyzwaniami i zagrożeniami stojącymi przed ludźmi, ideami, które kształtują naszą rzeczywistość”.

Nazwa festiwalu nawiązuje do osiągnięć Oświecenia, z którą to epoką warszawska dzielnica ma silne związki poprzez osobę Juliana Ursyna Niemcewicza. „Działacz Komisji Edukacji Narodowej, współtwórca Konstytucji 3 maja swą siedzibę, zakupioną w październiku 1822 r. (czyli dokładnie dwieście lat temu), nazwał Ursynowem. Z drugiej strony tytuł festiwalu, stawiający przed »Oświeceniem« określenie »Nowe«, zorientowany jest na przyszłość i akcentuje konieczność obrony osiągnięć doby racjonalizmu. Paradygmat oświeceniowy bywa dziś podważany. Szerzą się ruchy i poglądy obskuranckie, negujące osiągnięcia postępowej myśli ludzkiej i zgromadzoną przez wieki wiedzę, do głosu dochodzą środowiska programowo wsteczne. Festiwal odnosi się do tych zagrożeń i stanowi okazję do prezentacji zdroworozsądkowego i naukowego punktu widzenia”.

Na czterodniową imprezę – zatytułowaną „Czy to już koniec… świata?” – złożą się spotkania z wybitnymi artystami i naukowcami, wydarzenia muzyczne i plastyczne, działania ekologiczne i kulinarne. Wśród gości festiwalu znaleźli się m.in. Piotr Cieplak, Julia Fiedorczuk, Krystyna Janda, Wiesław Myśliwski, Joanna Rajkowska, Dariusz Rosiak, Filip Springer i Tomasz Stawiszyński. W festiwalowej księgarni będą dostępne książki zaproszonych gości.

W sobotę 22 października o godz. 17 w sali Szekspir UCK „Alternatywy” zaplanowano spotkanie z dr. Łukaszem Lamżą, ubiegłorocznym laureatem Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Temat spotkania – „Czy sztuczna inteligencja naprawi świat?” – będzie pretekstem do rozmowy o „rozwoju sztucznej inteligencji w świecie antropocenu”.

Dzień później, w niedzielę 23 października, o godz. 19 w tej samej sali spotkanie z Wiesławem Myśliwskim poprowadzi Wojciech Bonowicz. Spotkanie ma być transmitowane w Internecie. Pisarz zapowiedział, że po jego zakończeniu będzie podpisywał książki.

Wstęp na większość wydarzeń jest wolny. Cały program festiwalu można znaleźć tutaj.

 

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.