Wielka powieść Hanny Malewskiej

Strona główna/Bez kategorii/Wielka powieść Hanny Malewskiej

Wielka powieść Hanny Malewskiej

„Przemija postać świata” to powieść o Europie, której przyszły kształt jest niepewny, a teraźniejszość chaotyczna. Autorka z ogromną pasją i wiedzą opisuje skomplikowane wydarzenia z VI wieku: dzieje Ostrogotów w Italii, narodziny benedyktynów, kryzys i upadek dawnych instytucji oraz kiełkowanie nowych form i idei. To obszerne dzieło – w najnowszym wydaniu liczy blisko 850 stron! – stanowi kolejny tom serii, w której Wydawnictwo Znak wznawia najważniejsze książki Hanny Malewskiej.

Jadwiga Żylińska, pisarka i przyjaciółka Malewskiej, mówiła, że książka ta jest „spojrzeniem ratującym człowieka przed poczuciem absolutnej znikomości jego doczesnego bytu”. Uważała ją za najlepsze artystycznie i najdojrzalsze dzieło autorki. Karol Modzelewski we wstępie do obecnego wydania wyznaje, że powieść Malewskiej „daje zawodowemu historykowi poczucie satysfakcji”. „Interesowało ją , podobnie jak historyków-badaczy pracujących nad tamtą epoką, spotkanie i wzajemne oddziaływanie między archaiczną kulturą barbarzyńskiego ludu, którą nieśli z sobą ostrogoccy przybysze, a chrześcijańską cywilizacją schyłkowego cesarstwa rzymskiego”.
Na pierwszy rzut oka, zauważa Modzelewski, powieść Malewskiej „może się wydać egzemplarzem tradycyjnego gatunku wielowątkowych historycznych powieści rozlewisk, czymś na kształt literackiego odpowiednika Matejkowskiej >>Bitwy pod Grunwaldem<<. Czytelnik, który sprowadzi tę książkę do poziomu fabularno-przygodowej rozrywki, będzie sam sobie winien. W odróżnieniu od >>Grunwaldu<< Matejki, który jest chaotycznym zbiorem pojedynków i detali, w powieści Hanny Malewskiej wszystkie epizody i wątki fabularne połączone są w spójną całość przez myśli przewodnie o charakterze historiozoficznej refleksji i moralitetu. Jest to przesłanie ważne, godne odczytania i zastanowienia”.
Książkę można zamówić tutaj.

2012-11-13T18:01:00+00:00 13 listopada 2012|Bez kategorii|