VII Rekolekcje z ks. Tischnerem

Strona główna/Bez kategorii/VII Rekolekcje z ks. Tischnerem

VII Rekolekcje z ks. Tischnerem

Już po raz siódmy w Sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu koło Nowego Targu odbędą się „Rekolekcje z ks. Tischnerem” organizowane przez Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”. Rekolekcje te są adresowane w pierwszym rzędzie do nauczycieli szkół, które noszą imię autora „Etyki solidarności”; uczestnicy rekolekcji mieszkają w Domu Pielgrzyma przy ludźmierskiej bazylice i oprócz mszy świętych i nabożeństw uczestniczą też w wykładach, konferencjach i występach artystycznych. Część imprez jest otwarta dla wszystkich, którzy w tym czasie pojawią się w Ludźmierzu.

Tegoroczne rekolekcje potrwają od 19 do 21 marca. Głosić je będzie ksiądz biskup Tadeusz Pieronek; w poprzednich latach kaznodziejami byli: ks. Adam Boniecki, ks. Grzegorz Ryś, o. Paweł Kozacki, o. Jacek Prusak, o. Jan Andrzej Kłoczowski i o. Piotr Jordan Śliwiński. Temat tegorocznych rekolekcji: „Wierzę w Kościół”.

W pierwszym dniu – w piątek 19 marca – msza święta z nauką rekolekcyjną odprawiona zostanie w bazylice o godz. 18.30; uświetni ją obecność chóru „Magnificat” z Ludźmierza pod dyrekcją Adama Rajskiego. Po mszy o godz. 20.00 przewidziana jest Droga Krzyżowa.

W sobotę 20 marca o godz. 8.30 w bazylice rozpocznie się nabożeństwo pokutne prowadzone przez o. Piotra Jordana Ślwińskiego, po którym będzie okazja do spowiedzi lub rozmowy ze spowiednikami (na penitentów czekać będą ojcowie kapucyni). O godz. 10 w Domu Pielgrzyma rozpocznie się spotkanie „Kościół a Kościoły – Bóg jest jeden”, w którym udział wezmą ksiądz Grzegorz Ryś (rektor krakowskiego seminarium duchownego) i pastor Roman Pracki, proboszcz parafii ewangelickiej w Krakowie. Rozmowę o tym, co łączy i co dzieli chrześcijańskie Kościoły poprowadzi Wojciech Bonowicz. (Przy okazji polecamy rozmowę z oboma duchownymi w styczniowym „Znaku” zatytułowaną „Po co nam święci?”, którą przeprowadzili Janusz Poniewierski i Michał Bardel.).
Tego samego dnia o godz. 14.30 w Domu Pielgrzyma rozpoczną się Warsztaty Regionalne „Baba na manowcach”, podczas których zaprezentują się poetki góralskie Wanda Czubernatowa, Wanda Szado Kudasikowa oraz Iza Zając z towarzyszeniem zespołu „Dziurawiec”. Warsztaty poprowadzi dr Stanisława Trebunia-Staszel. O godz. 17 przewidziany jest kolejny czas na spowiedź, a o 18.30 rozpocznie się msza święta rekolekcyjna z kolejną nauką księdza biskupa Pieronka. Po mszy o 20 wystąpi w bazylice zespół „Wałasi” z Istebnej z koncertem zatytułowanym „Wołanie”.

W niedzielę 21 marca – zakończenie rekolekcji. Msza święta o godz. 9, a po niej konferencja „Promieniowanie >>Etyki solidarności<<”. Podczas konferencji pokazany zostanie film dokumentalny „Wiosna ludzkich serc” o początkach rolniczej „Solidarności”, swoimi wspomnieniami z okresu tworzenia się „Solidarności” na Podhalu podzielą się Jan Antoł i Ludmiła Figiel, wystąpi też zespół młodzieżowy z Łopusznej z programem zatytułowanym „Solidarni”. Całość poprowadzi Wojciech Bonowicz. Około godz. 12.15 przewidziane jest zakończenie rekolekcji.

2010-03-11T19:59:49+00:00 11 marca 2010|Bez kategorii|