Przemarsz pocztów sztandarowych przez Stary Sącz, 12 marca 2010 r.W ostatnich dniach w co najmniej kilkunastu miejscach Polski wracano myślami do osoby ks. Józefa Tischnera – w związku z przypadającą 12 marca rocznicą jego urodzin. W wielu szkołach jego imienia obchodzono uroczyście dni patrona, w Starym Sączu zorganizowano kilkudniowe obchody, w Wadowicach rozstrzygnięto konkurs wiedzy o jego twórczości…

Organizatorem konkursu zatytułowanego „Tischnerowskie ślady” był Zespół Szkół nr 3 im. ks. Józefa Tischnera. W tym roku wypadła już piąta edycja tej imprezy, w której udział biorą uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Hasłem tegorocznego konkursu było zdanie z „Etyki solidarności”: „Najgłębsza solidarność jest solidarnością sumień”. Uczniowie gimnazjów przysyłali na adres szkoły prace konkursowe – prozą lub wierszem. Pierwsze miejsce w tej części konkursu zajęła Katarzyna Gilek z Zespołu Szkół Samorządowych w Zagórniku koło Andrychowa, drugie – Dagmara Wilczyńska z Gimnazjum nr 26 im. ks. prof. J. Tischnera w Krakowie, a trzecie – Ewa Duda z Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. J. Tischnera w Szczawnicy.

10 marca w Zespole Szkół nr 3 im ks. J. Tischnera w Wadowicach odbył się finał drugiej części konkursu przeznaczonej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Pięcioro finalistów odpowiadało na pytania dotyczące biografii ks. Tischnera, „Etyki solidarności” oraz poglądów księdza filozofa na demokrację. W tych zmaganiach zwyciężyła Natalia Siemieniec z II Liceum Ogólnokształcącego im. króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, drugie miejsce zajęła Klaudia Arkuszewska z XXIII Liceum Ogólnokształcącego im ks. prof. J. Tischnera w Łodzi, a trzecie – Izabela Piwowarczyk z Zespołu Szkół nr 3 im ks. prof. J. Tischnera w Bochni. Wszyscy uczestnicy finału byli bardzo dobrze przygotowani, w dogrywce o trzecie miejsce Mateusz Zegadłowicz z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie przegrał zaledwie jednym punktem. Wzruszony przebiegiem konkursu Kazimierz Tischner zaprosił wszystkich zawodników do odwiedzenia bacówki swojego brata – z nocowaniem. Główną nagrodą w konkursie dla klas ponadgimnazjalnych był indeks Wyższej Szkoły Europejskiej im ks. prof. J. Tischnera w Krakowie.

Występ zespołu „Starosądeczanie”Tego samego dnia rozpoczęły się Starosądeckie Dni Księdza Józefa Tischnera. Pokaz filmu „Tischner – życie w opowieściach” i spotkanie z jego autorami zgromadziły bardzo liczną publiczność. Artur „Baron” Więcek i Witold Bereś zaprosili uczestników do Łopusznej na czerwcowe obchody rocznicy śmierci ks. Tischnera. Dzień później, 11 marca, w czytelni Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Wojciech Bonowicz odpowiadał na pytania Andrzeja Długosza o przyjaźń ks. Tischnera z Janem Pawłem II, o jego związki ze Starym Sączem i o przygotowywaną książkę z anegdotami o ks. Tischnerze zatytułowaną „Kapelusz na wodzie”. Po spotkaniu otwarto wystawę „Odejście do domu Ojca – 28 czerwca 2000 r. W 10. rocznicę śmierci ks. Józefa Tischnera”, dokumentującą reakcje prasowe na śmierć autora „Księdza na manowcach”.

11 marca odbyły się również dwie inne Tischnerowskie imprezy. Najpierw przed południem w Kluszkowcach rywalizowali w zawodach narciarskich uczniowie i nauczyciele ze szkół imienia ks. Tischnera (najliczniejsza ekipa przyjechała z Tarnowa). Natomiast o godz. 15 w kościółku w Łopusznej odprawiona została msza święta w intencji ks. Tischnera i jego rodziców.

 

Za ks. Tischnera modlono się też w piątek 12 marca o godz. 9 w kościele sióstr klarysek w Starym Sączu. W czasie mszy Kazimierz Tischner wręczył statuetkę „Józefa” Andrzejowi Długoszowi, zasłużonemu dla upamiętnienia związków ks. Tischnera ze Starym Sączem. Po mszy poczty sztandarowe z 12 szkół tischnerowskich poprowadziły uczestników do Szkoły Podstawowej nr 1, gdzie o godz. 10.30 rozpoczęła się uroczysta akademia. Na początku na środek sali wywołani zostali Kazimierz Tischner i Wojciech Bonowicz, którzy musieli odpowiadać na pytania dotyczące życia księdza profesora i własnych spotkań z nim. Dzieci pytały m.in. o to, czy ks. Tischner kiedykolwiek się zdenerwował albo czy było takie pytanie, na które nie umiał odpowiedzieć. Po szczegółowym i interesującym wywiadzie wystąpili uczniowie szkoły z fragmentami „Wieści ze słuchanicy” Wandy Czubernatowej i ks. Tischnera, a następnie zespół regionalny „Starosądeczanie”, który uczestnicy nagrodzili gromkimi brawami.

Starosądeckie Dni Księdza Józefa Tischnera zakończyła tego samego dnia „Podhalańsko-Sądecka biesiada poetycka w hołdzie ks. Józefowi Tischnerowi”, w której wzięli udział: Wanda Szado-Kudasik, Wanda Łomnicka-Dulak, Barbara Paluchowa i Roman Dzioboń.
To dopiero początek licznych imprez zaplanowanych na ten rok. Choć formalnie jest on Rokiem Chopina, to wielu sympatyków Tischnera żartuje, że jest to również rok autora „Etyki solidarności”. Patronat nad wieloma imprezami przyjął premier Donald Tusk.