Trzeci dzień 12. DT – wykład i „Jaskinia filozofów”

Strona główna/Bez kategorii/Trzeci dzień 12. DT – wykład i „Jaskinia filozofów”

Trzeci dzień 12. DT – wykład i „Jaskinia filozofów”

Piątek 27 kwietnia to trzeci dzień odbywających się w Krakowie 12. Dni Tischnerowskich.
O godz. 17 zaplanowany jest wykład prof. Anny-Teresy Tymienieckiej (USA) w ramach cyklu „Colloquia Tischneriana”. A o godz. 18.30 w „Jaskini filozofów” dyskutować będą Janina Ochojska, Wojciech Jagielski, Tomasz Rakowski i Karol Tarnowski. Dyskusję poprowadzi Jerzy Sosnowski. Obie imprezy odbędą się w Auditorium Maximum UJ (ul. Krupnicza 33). Wstęp wolny!

Wykład przygotowany przez prof. Tymieniecką to okazja do spotkania z myślą słabo w Polsce znaną, chociaż wiele zawdzięczającą polskiej tradycji filozoficznej. Prof. Tymieniecka była uczennicą Romana Ingardena i o. Innocentego Marii Bocheńskiego. Jest założycielką i prezesem Światowego Instytutu Fenomenologii w Hanover (New Hampshire, USA), jedną z najważniejszych postaci światowego ruchu fenomenologicznego. W swoim wykładzie, zatytułowanym intrygująco „Logos, ontopoiesis życia, windykacja kosmosu”, przedstawi własną koncepcję filozoficzną dotyczącą intuicji życia.
„Jaskinia filozofów” kontynuować będzie natomiast refleksję nad spotkaniem – centralny temat tegorocznych Dni Tischnerowskich. Tak się złożyło, że w rozmowie udział weźmie czworo laureatów Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera z lat ubiegłych: działaczka humanitarna Janina Ochojska, pisarz i reporter Wojciech Jagielski, antropolog i lekarz Tomasz Rakowski, filozof Karol Tarnowski i Adam Workowski. O różnych aspektach „inności” rozmawiać z nimi będzie Jerzy Sosnowski z radiowej Trójki.
W trakcie Dni Tischnerowskich na specjalnych stoiskach można nabyć zarówno wznowienia książek Tischnera (m.in. „Filozofię dramatu”, „Zrozumieć własną wiarę” czy „Księdza na manowcach”), jak i nowe publikacje. Nakładem Instytutu Myśli Józefa Tischnera i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej ukazały się wykłady wygłaszane przez Tischnera w tej szkole, zatytułowane „Współczesna filozofia ludzkiego dramatu”. Świat Książki opublikował „Wariacje Tischnerowskie” Jarosława Makowskiego, a wydawnictwo Astraia mini-album „Łopuszna. Kosciół drewniany”.
Zapraszamy!

2012-04-27T11:53:00+00:00 27 kwietnia 2012|Bez kategorii|