W okresie świątecznym radiowa Dwójka wyemitowała fragmenty „Alfabetu duszy i ciała” ks. Józefa Tischnera w interpretacji Jerzego Treli. Można ich teraz posłuchać na stronie internetowej radia.

Fragmenty zostały wyemitowane w ramach audycji „To się czyta” przygotowanej przez Elżbietę Łukomską. W pięciu kilkunastominutowych odcinkach można usłyszeć teksty ks. Tischnera zaczerpnięte m.in. z rozdziałów „Bóg”, „Ciało”, „Nadzieja”, „Solidarność” czy „Życie”.

„Są w życiu ludzkim”, pisał Tischner, „dwa rodzaje spotkań z Bogiem. Jedno takie, kiedy człowiek wyciąga rękę i mówi: Boże, daj; Boże, poradź, uzdrów; Boże, zrób jakiś cud. Jesteś bogactwem, jesteś potęgą, wszystko możesz. To są spotkania najczęstsze. Ludzie przychodzą do Boga jako do wielkiego bogactwa – z wyciągniętą ręką. Ale są inne spotkania z Bogiem, takie trochę podobne do betlejemskich, gdzie ludzie przychodzą nie po to, ażeby Bóg dał, ale po to, ażeby oni coś Bogu ze siebie dali. Przy tych drugich spotkaniach dzieje się coś przedziwnego. Ludzie ubodzy nagle odkrywają, że są bogaci. Ci, którzy nie mają nic, są przekonani, że mogą jeszcze bardzo dużo ze siebie Bogu dać. Ci, którzy cierpią biedę, nagle czują się lepsi od samych siebie. To jest bardzo ważne. Są takie spotkania z Bogiem, w których człowiek nagle, spotykając Boga, czuje się lepszy od samego siebie. Czuje, że może więcej, niż mu się dotąd wydawało”.

 

Fragmentów „Alfabetu duszy i ciała” w interpretacji Jerzego Treli można posłuchać tutaj.

 

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.